1. Královská ozdoba – Bramborovými květy se zdobila Marie Antoinetta i její královský choť Ludvík XVI. Královský pár se tím snažil přispět k popularizaci tehdy málo rozšířené plodiny. 

2. Ekobrambora – Jsou to nenáročné rostliny, které nepotřebují moc vody, hnojiva ani postřiků. V porovnání s jinými plodinami rychleji a na menší ploše dovedou vyprodukovat nutričně hodnotné jídlo plné vitaminů. Proto v současné době roste jejich význam.  

3. Bramborový novorozenec – Největší bramborovou hlízu na světě vypěstovali ve Velké Británii před pěti lety. Vážila 3,76 kg, což je více, než váží většina miminek při narození!

4. Podívaly se do vesmíru – Brambory jako jediná plodina byly vypraveny do kosmu. V roce 1995 cestovaly rostliny na palubě raketoplánu Columbia. 

5. Jsou jedovaté – Kromě hlíz, na kterých si rádi pochutnáváme, obsahuje celá rostlina silně jedovatý alkaloid solanin. Nejvíce je ho v květech a klíčkách.

6. Nerozumějí si s jablky – Pokud budete dlouhodobě skladovat jablka a brambory v jednom sklepě, začnou brambory předčasně klíčit. Může za to etylen, který se z jablek uvolňuje a urychluje metabolismus brambor. Nesvědčí to po pravdě ani jablkům, které natáhnou bramborový pach.

7. Dovedou zázračně léčit – Inkové pěstovali brambory už 200 let před naším letopočtem. Mimo jiné věřili, že pomáhají usnadnit porod. I my z nich připravujeme projímadlo i lék proti průjmu, obklad na ječné zrno, lék na kocovinu a další. 

8. Rozsvítí i celý pokoj – Když do jedné brambory zapíchnete měděnou katodu, do druhé zinkovou anodu a připojíte drátky například k hodinám, díky přeměně chemické energii na elektrickou vyrobíte dostatečný příkon pro jejich pohon. Několik propojených brambor rozsvítí i led světlo. 

9. Vitaminový zachránce – Byly to právě brambory a v nich obsažený vitamin C, který ochránil Evropu od cyklických hladomorů a epidemií kurdějí. Ze stejného důvodu si je brali na dlouhé cesty i mořeplavci.

10. Zábavná jména – Lidová pojmenování pro brambory jsou velmi pestrá – bandory, erteple, grule, grumbíry, jablóška, kobzole, krumple, zemská jablka nebo také zemáky.