Léto potřebuje pití

Zlaté pravidlo pro letní přísun tekutin zní bez cukru, bez bublinek a bez umělých přísad. Alkohol, káva nebo černý čaj se nepočítají. Neperlivá voda je ze zdravotního pohledu nejideálnější.

Bazalka a nakrájené jahody – Voňavá bazalka bude se sladkými vyzrálými jahodami neodolatelná. 

Nasekaná máta, lžička medu a plátek citronu – Tuto skvělou kombinaci si nemusíme nechávat jen na podzim. Dobře funguje i v létě a s ledem je báječně osvěžující. 

Exotická citronová tráva a malinami a kostkami žlutého melounu – Citronová tráva na nakyslou trpkou chuť podobnou citronu. Její dlouhé stonky budou v karafě s vodou vypadat velmi pěkně. Zalijte je s malinami a melounem a dejte přes noc louhovat do ledničky. Zintenzivní to chuť i vůni. 

Mandarinky místo ledu – Zamrazte vyloupané mandarinky rozdělené na jednotlivé dílky. Vodu tím zároveň dochutíte i ochladíte. Podobně můžete použít i mrazené maliny. 

Pestrobarevný citrusový mix – Citrusy jsou na ochucení vody ideální. Nezůstávejte ale jen u citronů. Přidejte k nim další druhy s různě barevnou kůrou – zelené limety, drobné kumkvaty, pomeranče a namíchejte si do džbánku pestrou směs. 

Ochucený led – Tohle pití budou milovat děti. Maliny, rybíz nebo borůvky nasypejte do tvořítek s vodou a dejte přes noc zamrazit. Můžete použít větší ovoce nakrájené na kostky nebo plátky, případně vodu dochutit citronem a přisladit. Inspirujte se naším receptem na dětskou červenou limonádu

Voda s polodrahokamy – Vyzkoušejte a nemusíte ani věřit v zázračné schopnosti vzácných kamenů. Vypadá to velmi efektně a dekorativně. Jednoduše dejte na dno karafy s vodou pár růženínů, achátů a jiných barevných polodrahokamů, které běžně seženete za pár korun, a je hotovo. 

Kolik toho vlastně má být

Pitný režim je oblíbené letní zaklínadlo. Není divu. V teplém počasí potřebuje náš organismus, abychom se mu postarali o přísun 40 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti. Jinak začne váznout látková výměna a začneme se cítit malátní a unavení. Je prokázáno, že mírná dehydratace nás v chladném počasí nemusí nijak ovlivnit. Ovšem v horku se zhoršení výsledků dostaví mnohem rychleji.

Foto: Profimedia.cz