Pohled do historie

Pravé velké brusinky pocházejí ze Severní Ameriky, ale dnes je v různých odrůdách najdete i v Evropě. V Čechách si bohužel na brusinky do lesa nezajdete, protože jsou chráněné. Původně byly využívány spíše k léčebným účelům, např. ke snížení horečky nebo při zažívacích problémech. Námořníci je jedli preventivně proti kurdějím, indiáni je používali i na barvení stanů, koberců nebo jiných textilií. Dnes se ale vyzdvihují především jejich zdravotní benefity, kterých je opravdu mnoho. 

Americké a evropské brusinky

Americké brusinky jsou větší a sladší než ty evropské. Zatímco americkou brusinku můžete klidně sníst za syrova, evropské jsou trpčí: proto se častěji zavařují a konzumujeme je spíše ve formě kompotů. Ale nebojte se, brusinky zavařením neztrácejí téměř nic ze svých léčivých vlastností. 

Vitaminy a antioxidanty

Brusinky jsou plné zdraví prospěšných látek, a proto se často označují jako superpotraviny. Kromě vitaminu A, E a C, draslíku a železa obsahují také antioxidanty, které pozitivně působí proti onemocněním krevního oběhu a údajně i pomáhají při rakovinotvorných onemocněních. Brusinky se také doporučují při onemocnění močových cest nebo jako prevence zubního kazu.

Brusinky v kuchyni

V české kuchyni si tyto červené plody našly čestné místo. V kuchyni se používají v trojí podobě: čerstvé, sušené nebo jako kompot či nektar. Kromě obligátní svíčkové na smetaně se skvěle hodí ke zvěřině: vyzkoušejte třeba staroanglickou omáčku Cumberland, která perfektně doplní maso nebo paštiku. Její základ tvoří kromě brusinek také rybíz, zázvor, pomeranč a koňak (receptů ale existuje nespočet). Obecně se dá říct, že je to právě pomeranč, který je při vaření ideálním partnerem pro brusinky. 

Brusinky alias brusle (jak je nazývá kuchařský žargon) si můžete také vychutnat k mletému masu, sýrům plísňového typu a sladkým pokrmům, jako jsou palačinky, trhanec, lívance nebo štoly. Pokud trávíte Vánoce v Anglii, rozhodně narazíte na tradiční brusinkovou omáčku, která doplňuje krocana. 

Další možností je brusinkový džus nebo některý z koktejlů, který ho obsahuje: třeba Cosmopolitan, který si užívaly holky v seriálu Sex ve městě. Kromě brusinkového džusu obsahuje vodku, Cointreau (pomerančový likér) a limetovou šťávu. Nemáte zrovna chuť na koktejl? Tak si je dejte jen tak