Syrová vejce a panák s pepřem

Čím větší lomcovák, tím větší obdiv většinou sklízí. Prim hrají syrová vajíčka, worcesterová omáčka, pepř nebo dokonce rum či káva s citronem. Pravda je ovšem taková, že podobné lektvary fungují na bázi placeba. To znamená, že pomohou pouze svému vynálezci, který v jejich magické schopnosti bezmezně věří. Ostatní k jejich pozření nemají odvahu a často ani důvěru. 

Metabolická bouře

To, co navenek prožíváme jako kocovinu, představuje v našem těle doslovnou metabolickou bouři. Alkohol se přeměňuje na acetaldehyd a jeho metabolity a odčerpávají z těla vodu. Jsme dehydrovaní, bolí nás hlava i žaludek a pociťujeme celkovou slabost.  

Zklidněte žaludek a jděte se projít

V nejkrizovějších momentech pijte jen vodu bez bublinek. Můžete zkusit i neperlivou minerálku nebo rozpustné vitaminy. Až vám to žaludek dovolí, dopřejte si zeleninovou šťávu, například Otma. Posílí vyčerpaný organismus vitaminy a lehce zasytí. Funguje i silná polévka, například oblíbená česnečka.

Pokud na to fyzicky máte, vypravte se na menší procházku. Čerstvý vzduch okysličí krev a udělá vám dobře. Pomůže i studená sprcha, jestli na ni seberete odvahu. Hlavě si dopřejte dostatek spánku a odpočinkový režim. Ten se ostatně při kocovině naordinuje tak nějak sám od sebe. 

Zapomeňte na kávu

Často po ní sáhneme ze zvyku a čekáme, že nás postaví na nohy jako každé jiné ráno. Omyl. Kofein sice funguje takříkajíc jako protijed alkoholu, ale současně vede k další ztrátě vody z organismu již tak dehydrovaného alkoholem. 

3 osvícená pravidla pro rána bez úhony

Nepijte nikdy na prázdný žaludek – Základem je se pořádně najíst. Vydatné a klidně i tučnější jídlo pomůže zvládnout nápor alkoholu.

Doplňujte vodu – Alkohol silně dehydruje. Když budete skleničky prokládat nealkem, proplujete večírkem s menším rizikem kocoviny po ránu.

Spočítejte si to – Tělo dokáže zpracovat zhruba 15 ml čistého alkoholu za hodinu. V praxi to znamená půllitr piva, 2 deci vína nebo 30 ml tvrdého. Jsou to jen orientační počty, protože záleží také na vaší tělesné konstituci.

zdroj: Profimedia.cz