Na hory vyrážíme každý s jiným cílem. Někomu stačí, když si znalecky zapózuje s lyžemi u vleku nebo nonšalantně okupuje lehátko u občerstvovny. Pokud doopravdy hodláte lyžovat, neměli byste zapomenout jíst v menších porcích každé tři hodiny. Zejména když se jinak sportu moc nevěnujete a lyžovačka pro vás představuje ojedinělé vybočení z ležérního životního tempa.  

Teplá lyžařská snídaně

Začít den na horách je nejlepší s pořádnou snídaní. Vynechte studené jogurty a raději si dejte teplou obilninovou kaši - doplňte ji ovocem, oříšky a přislaďte medem či sirupem. Jestli toužíte po něčem více konvenčním, snídaňovým testem kvality projde i celozrnný chléb s vaječnou omeletou nebo kvalitní šunkou. 

Zásobte se sami nebo pečlivě vybírejte

Repertoár stánků s rychlým občerstvením je na českých horách trochu monotónní. Je také trochu zákeřný, protože obligátní smažák, langoš nebo klobása hladového lyžaře spíš uspí než občerství. Pokud se přece jenom rozhodnete pro kupovaná jídla, mnohem lepší volbou jsou hutné polévky, těstoviny a vařené maso. Nebo si dopředu připravte zeleninovou polévku s masovými kuličkami, která spolehlivě zasytí a nastartuje na další lyžování.

Čokoládový životabudič

Hořká čokoláda je dokonalý sportovní doplněk, kterému se nevyrovná žádná müsli tyčinka. Cukry doplní tzv. rychlou energii a kvalitní čokolády si mohou přičíst k dobru i jistý podíl bílkovin. Nemluvíme samozřejmě o čokoládových orgiích na sněhu. Rozumné dávkování je 2030 g každé dvě hodiny. 

Pitný režim na sněhu

I v zimě je potřeba dodržovat pitný režim. Docela snadno se na to zapomíná, protože v zimě je pocit žízně menší než v létě. Tekutiny je potřeba doplňovat pravidelně během dne a držet si celodenní dávku aspoň 1,5 litru. Je naprosto v pořádku, že nemáte chuť na studenou vodu. Raději sáhněte po ovocných nebo bylinkových čajích, dobrý je také zázvorový nálev s medem a citronem. Vyzkoušejte například náš horký pomerančový nápoj s granátovým jablkem a spoustou voňavého koření

Zrádné svařáky

Teplé svařené víno sice zahřeje, ale všechna známá negativa alkoholu platí i při lyžování. Sjíždění je činností pohybově dost náročnou. Potřebujeme při něm schopnosti, které alkohol omezuje. Jestli se bez svařáku na horách neobejdete, rozjeďte to raději až po poslední jízdě v après-ski pod lanovkou.