Obsahuje velmi málo cholesterolu a velké množství nenasycených mastných kyselin, pro naše tělo je prospěšná Aby ale vaření s tímto specifickým masem nebylo utrpením a vše se vždy povedlo na jedničku, sepsali jsme pro Vás užitečné tipy.

  • Při omývání ji nikdy dlouho nenamáčejte. Na polévku ji dávejte vařit do studené vody, když je polévka vedlejší produkt a maso podáváte jako hlavní jídlo, dejte ho do osolené vroucí vody. Zůstane šťavnaté.
  • Protože obsahuje málo tuku, je třeba ho dodat třeba ve formě slaniny nebo másla, aby nebylo příliš suché. Můžete prošpikovat nebo obalit
  • Většinou se neupravuje hned, ale nechává se zrát, aby vynikly chuťové vlastnosti a zkřehla. Pokud maso nekoupíte už uzrálé, vyzkoušejte to na suchý, či mokrý způsob. Na sucho maso jednoduše obalíte ve směsi koření, umístíte do kameninové nádoby a v chladu necháte několik dní odležet. Nebo maso položte na kořenovou zeleninu, zakapejte octem a přidejte další zeleninu.
  • Základem mokrého zrání, tzv. moření, je lehce okyselená svařená voda se zeleninou a koření. Může to být ale i víno, ale nic příliš kyselého, maso by pak mělo příliš ostrou chuť. V létě stačí v nálevu 2 až tři dny, v zimě v chladu až týden. Může se použít třeba i kysané mléko, odstraní pachy a zjemní chuť.
  • Pokud je odleželá, stačí krátkodobé marinování stejně jako u klasických mas.

Jelení a srnčí
Toto maso je nejlepší u mladých kusů, je křehčí a tolik nezapáchá. Kýta se hodí na guláš i na pečení, plec a krk na ragú, do paštik, na sekanou, karbanátky, svíčková zase na minutky. Když se rozhodnete pro jelení svíčkovou do klasické smetanové omáčky, bude se hodit Brusinková omáčka s chilli OTMA.

Dančí
Asi nejoblíbenější druh zvěřiny je považován za lahůdku, maso je křehké a šťavnaté. Hřbet a kýta se mohou péct v celku nebo i jako steaky, plec a bok využijete na guláš a ragú, a vnitřnosti do gulášů nebo na paštiku. Při podávání nezapomeňte na omáčky, taková Švestková omáčka OTMA ke steaku nesmí chybět.

Zaječí
Lehce pikantní maso je považováno za jedno z nejchutnějších. To mladší je světlejší, starší tmavší. Libová zaječina se pod odblanění hodí k pečení i dušení, se zeleninou, na smetaně. Filety pak na minutky, maso ze žebírek a pupku na guláš a ragú.

Kančí
Na to je potřeba si dát pozor, musí být veterinárně vyšetřeno. Nejchutnější je právě na podzim a má skvělé energetické hodnoty. Upravovat se může jako klasické vepřové, pečeně a panenka na minutky, kýta a plec na dušení, obojí do omáček (na šípkovou co jiného než Extra džem šípek HAMÉ) nebo se zelím.

Bažantí
Lahůdka, která nesměla chybět ani na stolech králů. Platí, že lepší maso má slepice. Je ale sušší a tak při pečení určitě nezapomeňte na zmíněné máslo či slaninu. Výborné je i s houbami, zeleninou nebo s jablky.

Co pít
Zásadním nápojem ke zvěřině je víno. K předkrmům jako jsou paštiky, saláty, závitky jsou to bílá sušší. K výraznějším masitým jídlům pak ta červená.