Období blížícího se jara je odpradávna spojené s očistou, úklidem toho starého a novými svěžími začátky. Už pohané přikládali těmto dnům velkou váhu a snažili se svá těla pročistit po tuhých zimách, oprostit se od těžkého masitého jídla a místo toho využít rašících rostlin k nabrání nových sil.

Tento zvyk později převzali křesťané a uzpůsobili jej ke svým potřebám. Pohanské svátky jara nahradily Velikonoce a s nimi spjatý 40denní křesťanský půst. Moderní člověk si pak tuto tradici rovněž přizpůsobil a v dnešní době, kdy lidé stále častěji hledí na zdravý způsob života, je jarní očista vyhledávanou příležitostí, jak jednou provždy vymazat vánoční a novoroční hříchy a odstartovat nové, zdravější období.

Je to přirozené. Ačkoli už nežijeme v chýších a neřídíme se denním světlem, naše těla jsou v zimě utlumená, inklinují k tučnějším a méně zdravým jídlům, zatímco čerstvá zelenina nebo bylinky jsou ještě v nedohlednu. Když připočteme nedostatek slunečního svitu a pohybu, není divu, že se po Novém roce cítíme unavení, organismus je zpomalený, oslabený a zanesený škodlivinami. Takže stejně jako každé ráno dbáme o osobní hygienu, přijde po jarním procitnutí vhod očista těla i duše.

Lehce, svěže, ale rozumně
Každý na ni má svůj recept a je to dobře. Nenutťe do extrémních diet, z kterých nebudete mít dobrý pocit, a tělo spíš zhuntují. Místo toho si vyberte to, z čeho budete mít dobrý pocit, a pro jistotu se ujistěte u odborníků.

Řada z nich radí vyvarovat se radikálním dietám s klystýry a místo toho se v první řadě vrátit po náročnějším období k obecným pravidlům správného stravování, jako je pravidelnost, vyváženost a pestrost. Až potom bychom měli začít s detoxem. Přestože tělo má své vlastní očisťovací mechanismy a orgány pro to určené, neškodí jim po zimním zápřahu trochu pomoci.

V rámci jarního detoxu je zásadní ulehčit trávicímu systému a naládovat tělo čerstvými surovinami bohatými na vitamíny, antioxidanty a vlákninu. Těžká jídla a maso by měla jít stranou, stejně tak vejce, mléčné výrobky a alespoň částečně pečivo. Místo nich přichází na řadu zelenina, ovoce, luštěniny i bylinky.

Zelená vládne
Hlavně zelenina má být základem každého jídla. Jídelníček pak zkuste oživit mrkvovou, brokolicovou, celerovou nebo třeba špenátovou polévkou, oříšky, semínky nebo pomazánkami – například česnekovou či křenovou. Ovšem ideálně bez přidání majonézy.

Nebojte se také experimentovat s bylinkami, kořenovou zeleninou a kořením. Detoxikaci podporují zmíněný česnek, zázvor, kurkuma, koriandr, římský kmín nebo černý pepř. Z bylin je nejlepší kopřiva, kterou můžete přimíchávat do jídel i nápojů. Pročištění pomáhá také šťáva z šalvěje, někteří si rádi vylouhují i pampelišky nebo sedmikrásky.

Po dobu očistného týdne se radí nahrazovat alespoň jedno jídlo denně tekutou stravou, tedy polévkou, ovocným smoothie nebo zeleninovou šťávou – zde je vhodné zařadit třeba fenykl či červenou řepu pro tvorbu červených krvinek nebo okurku pro růst vlasů a nehtů. Pokud to u vás nejde bez masa, alespoň se omezte na čerstvé ryby.

Voda, voda a zase voda
Správný detox se neobejde bez dodržování důkladného pitného režimu. Voda totiž pomáhá odplavovat škodlivé látky z těla ven. Ideální je pít ji obyčejnou, tedy bez příchutí a bublinek, maximálně s citrónem. Denně bychom jí měli vypít alespoň dva a půl litru, během detoxu ale ideálně ještě víc.

Začněte každé ráno vypitím sklenice vlažné vody, která nastartuje metabolismus. Přes den se prolívejte vodou s citronem nebo limetkou. Vhodné jsou také zelené čaje bohaté na antioxidanty, případně bylinné čaje z kopřiv, se zázvorem nebo fenyklem. Naopak byste se měli co nejvíc vyvarovat alkoholu i kávě, které organismus dehydrují.

Zmíněná smoothies můžete rovněž obohatit o bylinky nebo semínka, která tělu dodají vitamíny, minerály a podpoří vylučování.

Čas na relax
Jarní očista není jen očistou těla, ale i mysli. Proto je dobré si vedle vybrané stravy měli dopřát také dostatek odpočinku a relaxace. Jarnímu detoxu pomůže k dokonalosti masáž nebo pravidelná návštěva sauny, při které si nejen skvěle odpočinete, ale ještě se potem odplaví nečistoty z pórů.

S příliš náročným cvičením to ale nepřehánějte. Lepší jsou pro začátek uvolňující cviky, jóga nebo první lehké výběhy, či vycházky, na sluníčku.

Jarní detox je hlavně o tom, abychom se díky němu cítili lépe. Říká se, že i pouhý týden s dodržováním výše uvedených pravidel pomůže zbavit tělo škodlivin a odpadních látek, posílí imunitu, ozdraví mysl a jako bonus může zbavit se přebytečných kil.