Jarní únava není žádný novodobý vynález, potýkaly se s ní i předešlé generace. Jaro přichází po zimě, která je skoupá na sluneční svit, častěji sáhneme po sladkém a tučném jídle a málo se hýbeme. Tělo je naprogramované tak, aby zimu přežívalo v co nejúspornějším režimu, ale takový luxus si v dnešní době dovolit nemůžeme. Dál jedeme ve stejném tempu, jenže na začátku jara už takzvaně dojíždíme na rezervu a nové síly jsme ještě nestačili načerpat.

5 kroků, jak přelstít jarní únavu

1. Spěte a odpočívejte – nedostatek spánku zvyšuje únavu a ničí imunitu. 

2. Hýbejte se a užívejte sluníčko – pročistěte si hlavu a načerpejte vitamin D. 

3. Odlehčete jídelníček – zařaďte čerstvou zeleninu, více bílého masa a celozrnného pečiva. Dopřejte si zelený čaj a čerstvé ovocné šťávy. 

4. Doplňte vitaminy – citelný bývá hlavně nedostatek vitaminu C, který má rozhodující vliv na překonání únavy.

5. Usmívejte se a bavte se – nabourejte zajeté stereotypy a vyrazte za zábavou!

Kde hledat

Existuje 13 vitaminů, desítky minerálů, aminokyseliny a mastné kyseliny, celkem skoro stovka látek, které denně potřebujeme pro správnou funkci našeho těla. Je naprosto v pořádku sáhnout po potravinových doplňcích, ale na jaře už můžeme řadu vitaminů čerpat z jarní zeleniny. To platí především pro vitamin C (citrusy, paprika, brokolice), vitamin A (mrkev, špenát, kedlubny) nebo vitamin K (listový salát, řeřicha). Je důležité ovoce a zeleninu střídat, protože každý druh obsahuje jiné složení vitaminů a minerálů.

Esa mezi antioxidanty

Dejte si každý den jiný a jarní detox bude zábava!

- citrusy

- zázvor

- kustovnice čínská

- červená řepa

- zelí

- zelený čaj