Je čas na obávaný velký úklid a je potřeba hlavně v nepřetržitě používané kuchyni. Když se k němu ale konečně odhodláte, vaření pak hned bude radostnější. Vše si naplánujte podle našeho rádce a uvidíte, jak to půjde od ruky.

Příprava
Nebojte se říct o pomoc, vyvarujte se ale přítomnosti dětí. Potřebujete se soustředit na práci a malí pomocníci by spíše zdržovali. Před samotným úklidem se ujistěte, že máte vše potřebné jako čisticí prostředky a houbičky, umyjte nádobí a vytáhněte věci z myčky. Zástěry, záclony a běhouny dejte vyprat. Utřete prach a vymeťte pavučiny. Připravte se, že budete nejen uklízet, ale také třídit, určitě se najde spousta vybavení, které jste celý rok nepoužili.

Zásuvky a skříňky
Vše vytáhněte a projděte si, co ještě potřebujete a co se může vyhodit. Zásuvky vytřete a věci do nich dejte tak, aby byly pohromadě podle frekvence používání. Urychlí to pak zbytečné hledání.

Spíž
Vytáhněte všechny uložené věci, police vysajte a otřete. Pokud máte samostatnou místnost, vysajte a vytřete podlahu. Nezapomeňte na prach a pavučiny ani tady. Místo, kde skladujete jídlo, by mělo být nejudržovanější. Potraviny prohlédněte a prošlé vyhoďte. Ty otevřené přemístěte do uzavíratelných krabiček nebo sklenic. Otřete dveře z obou stran.

Pracovní plochy
Kromě klasického úklidu se také zamyslete, kolik věcí, které vám tam zabírají prostor skutečně používáte, vše vytřiďte. I kuchyňské spotřebiče, které na lince stojí, potřebují údržbu. V kávovaru nechte probublat vodu s octem, toustovač zbavte nánosu drobků (většinou mají vyjmutelné dno) a z mikrovlnky vyndejte prostřední talíř a vydrbejte ji až se bude lesknout.

Dřez a myčky
Kdy jste naposledy vyměnili houbičku a kartáče na nádobí? Všechny vyhoďte a nahraďte novými. Odkapávač už má jistě také nejlepší za sebou, pokud je dvojdílný, rozdělejte ho a spodní část vydrhněte. Dřez a baterie samozřejmě také umyjte.

I myčka si zaslouží očistu, i když to vypadá, že na to vystačí sama. Vytáhněte košík na zbytky, bývá ve spodní části. Nechte v ní projet jeden cyklus na nejvyšší teplotu bez nádobí, buď se speciální čistící kapslí nebo směsí jedlé sody a octa.

Lednička a mrazák
Zvládli byste vyjmenovat věci, které máte v mrazáku? Většinou tam najdete letité poklady, které už ale mají letět do koše. Ledničku i mrazák vykliďte a vytáhněte všechny části, které vyjmout jdou, i ze dveří. Ty umyjte zvlášť ve vaně nebo sprchovém koutě. Počítejte s tím, ze mrazák nemůžete mýt hned, pravděpodobně už je v něm pěkná vrstva ledu a budete muset počkat. Proto ho otevřete a vyprázdněte jako první. Led rozhodně neosekávejte, mohli byste poničit povrch.Vysajte lednici a poté ji umyjte, i z venku, nezapomeňte sundat všechny magnety nebo jiné ozdoby. Jakmile bude mrazák bez ledu, můžete i do něj. Obojí před vrácením jídla a zapnutím vytřete do sucha.

Tip
Aby se v ledničce nešířily pachy z různých jídel a potravin, dejte do ní mističku jedlé sody. Ta je pohltí.

Trouba a sporák
Sporák podle typu umyjte, z plynového sundejte kovové rošty a vše vydrhněte, s keramikou opatrně. Troubu, pokud má tento program, nechte projít pyrolýzou podle návodu.

Ostatní
Otřete nábytek, umyjte okna a rámy. Vyčistěte vypínače, světla, dveře, kliky, rámy obrazů, atd. Z koše vytáhněte odpadky a umyjte ho také, nejlépe savem nebo dezinfekcí. Podlahy vysajte a vydrhněte.