Na masopust 2-3. března: Bohumín, Šluknov, Česká Skalice , Milevsko, Hanácký skanzen v Příkazech, Český Krumlov, Stochov, Velká Bystřice, Hrčava, České Budějovice, Strání. Praha: Toulcův dvůr, Žižkov, Břevnov, Malá Strana, Malešice

Na maso
Milovníci masa mohou první víkend místo masopustu zavítat na Slavnost moravského uzeného na hrad Veveří. Bude na vás čekat cimbál, harmonika, víno, soutěž o Krále uzenářů a nejlepší domácí uzené, výroba vlastních klobásek i program pro děti.

Za poučením
Skoro stovka řemeslníků a umělců předvede na zámku v Brandýse nad Labem svůj um o prvním víkendu. V zámeckém divadle se předvedou oděvní mistři, ve sklepích sedláři, brašnáři i lukaři, potkáte i středověkého lékaře a ochutnáte historická jídla z polní i černé kuchyně.

Na panáka
2. března děti do Vinohradského Pavilonu v Praze nevoďte. Koná se tu totiž Ginfest pro milovníky tohoto jalovcového nápoje. Samozřejmostí je degustace ginů i toniků z celého světa,  pro náročné pak vzdělávací semináře o historii i trendech.

Za tradicí
Jarmark jako za starých časů zažijete 15. a 16. března v Rožnově pod Radhoštěm. Na Masarykově náměstí od 10 hodin nakoupíte keramiku, svíčky, sýry, perníčky, dřevěné výrobky a mnoho dalšího. Děti se zabaví v dílničce, zahraje cimbálová muzika, na podiu vystoupí dětí ze základních škol i hudební skupiny.

Na vodu
V neděli 17. března si Vševltavský spolek připomene den řeky Vltavy v Praze. Svezou vás velkými i malými loděmi, v rámci dne otevřených dveří si můžete prohlédnout Veslařský klub Slavia nebo se zadarmo podívat do Muzea Karlova mostu nebo si poslechnout plavební písně skupiny Matylda.

Do mandloňového sadu
23. března otevře své brány největší mandloňový sad ve střední Evropě v Hustopečích. Od 9 do 17 hodin si ve městě můžete užít bohatý program včetně ochutnávky mandlových dobrot, řemeslného jarmarku nebo kuchařské show. Otevřené budou i sklepy s vyhlášeným vínem. Kdo se projde do sadu, může si prohlédnout okolí z místní rozhledny.

Na hrad
Čas vyhnat zimu nastane 30. března v 11. hodin. Na hradě Hauenštejn v Krušných horách nejdřív nazdobí Moranu a pak ji podle tradice hodí do Hornohradského potoka. Děti čeká dobrodružná hra, tvořivé dílny a koník v zámeckém parku.

Do skanzenu
Přivítat jaro výstavou můžete ve skanzenu v Přerově na Labem. Od 23. do 30. března (kromě pondělí) se tu dozvíte o veškerých jarních zvycích, od masopustních zábav, přes velikonoční obyčeje a připomínku svatovojtěšské poutě až po máje a květnové mariánské svátky. Vyzkoušíte si velikonoční pečení, zdobení perníčků či nachystat pohankovou placku. V expozicích si prohlédnete starou školu, scény z běžného života či kolekci kraslic zdobených nejrůznějšími technikami.

Nezapomeňte si přibalit něco na zub a hlavně pro ty nejmenší. Hodí se mít vždy po ruce třeba ovocnou přesnídávku v kapsičce EasyFruit Hamé nebo ovocný nápoj Hamánek.  Větší hlad pak zaženete třeba sendvičem s brazilskou pomazánkou EasySandwich nebo rolkami s Pražskou šunkou Hamé.

http://www.receptyschuti.cz/recept/sandwich-s-easysandwich-brazilskou-pomazankou/2181

http://www.receptyschuti.cz/recept/kolednicke-rolky/2211