Masopust
Dodržují se v desítkách měst, masky, průvody, staré zvyky, tradiční jídla. Vyberte si akci ve svém okolí nebo prozkoumejte nová místa!

Hustopeče
Tradiční masopust se v moravském městě koná první sobotu v měsíci. Začíná se v 10 hodin a těšit se můžete na průvod masek od půl 11, cimbálovou muziku, zabíjačku a ochutnávku specialit, stánky a otevřené sklepy od 12 hodin.

Veselý Kopec
Ve stejný den se můžete vydat i do muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska, kde v 10 hodin začne masopustní obchůzka mezi roubenkami. Uvidíte zvyky jako povolení k obchůzce, tanec obřadního kolečka a závěreční obřad s masopustním testamentem. V rámci návštěvy si můžete prohlédnout i expozice Souboru lidových staveb Vysočina. Nebude chybět ani ochutnávka zabíjačky.

Kadaň
Na Mírovém náměstí 9. února od 10 hodin čeká bohatý program v čele s dobrým vojákem Švejkem. Kromě masek uvidíte i ukázku starých řemesel a dáte si i zabijačkové dobroty.

Roztoky
V Roztokách u Prahy se 16. února rozhodně nudit nebudete. Na zámku, kde sídlí Středočeské muzeum, se nejdříve rozdají masopustní masky a ve 12. hodin začne program. O půl třetí se průvod vydá na náměstí a pak na okraj města směrem na Únětice. Zábava bude pokračovat v 16 hodin šapitó u autobusové zastávky na rozcestí Žalov, vystoupí jazzová kapela i akrobati.

Uherské Hradiště
Fašank s průvodem, maskami a pochováváním basy bude připraven 16. února v místní části Vésky. Sraz je v 13.30 u mostu, večer se pokračuje na zábavě, kde zahraje cimbálová muzika Slačáci

Třeboň
Masopustní koblihy, boží milosti, domácí zabíjačka, to vše vás čeká 23. února od 10 hodin na Masarykově náměstí. K tomu klasické maškary, ochotníci i loutkáři, o zábavu bude postaráno.

Kutná Hora
V místní části Kaňk začíná průvod masek 23. února u bývalé radnice. Starosta zde povolí zahájení masopustu a průvod se vydá do ulic za zvuků hudby kapely Věnovánka.

Zabijačky
Pokud se necítíte přímo na masopustní veselí a chcete jen hodovat, své si najdete na akcích věnovaných přímo zabijačkám.

Zlín
Na Zlínském zámku můžete 2. únoru ochutnávat zabijačkové pochoutky už od 9 hodin. Řezničtí mistři připraví škvarky, tlačenku i prdelačku a mnoho dalších dobrot. Pobavíte se při řeznické soutěži i hudbě.

Rokytnice nad Jizerou
Atmosféru pohádky Krakonoš a lyžníci zažijete během tzv. Pašeráckýho vejkendu. V pátek 15. února se poučíte o tradičních řemeslech a děti se zabaví divadélkem, než na Dolní náměstí dorazí Krakonoš, pašeráci a lyžníci. Všichni se pak vydají na Studenov, kde se rozcvičí a předvedou sjezd s loučemi a skoky z můstku. V sobotu se pak bude putovat po boudách a budou se konat soutěže pro děti.

Praha
V 10 hodin se 23. února otevřou brány smíchovského pivovaru Staropramen, kde se odehrají největší vepřové hody pod širým nebem. Samozřejmě ochutnáte zabíjačku, dobroty z udírny, speciality jako trhané maso nebo plněné pelmeně, zahraniční chuťovky prosciutto nebo salchichon. Na zapití pivo, cider i svařené víno a jako sladkou tečku kynuté buchty, koláče a frgály.