Na horách dostaneme hlad rychle, ať už jezdíme na lyžích, běžkách, snowboardu, nebo jdeme na výpravu. I když si dáme pořádnou snídani, za chvíli nás dožene chuť na něco dobrého. Není divu, podle lékařů totiž v závislosti na váze a terénu během zimních sportů spálíme za hodinu 400 až 750 kalorií. Dokonce se doporučuje něco malého zakousnout každých 15 až 20 minut. Návštěva restaurace ale stojí čas i peníze, tak proč si raději nezabalit zdravou a rychlou svačinu s sebou?

Při výběru se hodí chuťová nápaditost, ale také praktičnost, záleží i na počasí a strávnících. Pro jednoho je to samozřejmě nejsnazší, připravíte si to oblíbené nejlépe do kapsy a jde se. Je třeba ale myslet na vyšší teplo v náprsní kapse a hlavně na pády, tedy možnost, že se jídlo může pořádně rozmačkat. Dětská vybíravost zase může přípravu zkomplikovat, zdravé a vydatné většinou není oblíbené. Do batohu pokud je pod nulou, není dobré brát potraviny, které zmrznou.

Důležitý je přísun sacharidů, abychom zásobili svaly na celý den. Slané dobroty, sušené ovoce a oříšky dodají elektrolyty,  proteiny a trocha vlákniny nás zase zasytí bez pocitu únavy. A tuky jsou dobrým zdrojem energie a ještě pomáhají transportovat vitamíny v nich rozpustné. Vedle jídla je ale zásadní také hydratace. Pokud máte žízeň, už ztratili jste 1 až 2 procenta tělesné váhy pocením.

 

Na pořádný hlad

Na chuť

  • Ovoce by nemělo chybět. Pro jednoho stačí jablko do kapsy, myslete na to, že banán se přece jen může rozmačkat. Pro děti pak můžete připravit smoothie, těm menším pak přijdou k duhu ovocné kapsičky Easy Fruit.
  • Na svahu cukr nevadí, naopak. Zobnout si čokoládu na sedačce za chladného dne prospěje.
  • Sušené maso se vejde do každé kapsy a navíc obsahuje proteiny.
  • Sušené ovoce jako rozinky, švestky, ananas či meruňky je skladné, chutná a má stále vitamíny i minerály.
  • Pekanové, vlašské nebo kešu ořechy, mandle a semínka chutnají, zasytí, a vitamín E chrání svaly před volnými radikály.
  • Musli, energetické a proteinové tyčinky si můžete buď koupit nebo i vytvořit sami, kombinace nemají meze.
  • Preclíky nebo třeba kukuřičné chipsy dodají tělu sůl, o kterou přichází pocením.