Ve čtvrtek za skláři
Zlaté české ručičky můžete obdivovat každý čtvrtek v Železném Brodě. V muzeích, firmách i sklářské škole se podíváte pod pokličku sklářských řemesel, někde si to i v rámci dílny vyzkoušíte, jinde nakoupíte za výhodnější ceny. Kdo navštíví minimálně šest míst z dvanácti a posbírá razítka do hrací karty, získá v Turistickém informačním centru ručně vyráběnou postavičku skřítka Střípka. Pozor, akce začíná už 2. ledna a končí až 31. března.

Na Tři krále do skanzenu
V Muzeu lidových staveb v Kouřimi si 6. ledna můžete připomenout staré tradice, které provázejí Tříkrálovou koledu. Uvidíte obchůzku s Tříkrálovou kolední hrou, zazpíváte si koledy a dozvíte se o dobových zvycích. V rámci dílen se naučíte vyrábět františky, slaměné hvězdy a drátěné komety, míchat purpuru, malovat obrázky na sklo nebo zjistíte, co je fanrnoch. Za vstup na akci, která trvá od 10 do 16 hodin, zaplatí dospělí 150 korun, děti od 6 let 80 korun a rodina 350 korun.

Farmářský trh
Na Řezáčovo náměstí, tedy tzv. Heřmaňák, se 12. ledna můžete vydat na farmářský trh. Od 10 do 15. hodin tam pořídíte vedle bio potravin pořídíte i ty „normální“. Zeleninu, bylinky, koření, mléčné výrobky, pečivo, vejce, květiny, koupíte všechno, na co si vzpomenete. A myslí tu i na životní prostředí. Nedostanete igelity ani plastové kelímky, uvítají, když si donesete vlastní tašky a obaly a rozlévané nápoje dostanete do zálohovaného skla.

Čokoládový víkend
Celé tři dny budou ve zlínské Sportovní hale Euronics věnovány čokoládě. O víkendu 18. - 20. ledna tam za vstupné 60 a 40 korun zjistíte něco o její historii, naučíte se s ní vařit, zúčastníte se workshopů, nakoupíte a samozřejmě i ochutnáte. V pátek je otevřeno od 14 do 18. hodin, v sobotu od 10 do 18. hodin a v neděli od 10 do 17. hodin.

Festival řízků
I když pochází z Vídně, řízek jsme si v české kuchyni už přivlastnili a nedovedeme si bez něj náš jídelníček představit. I proto se v Bukovanském mlýně pořádá od 18. do 20. ledna jejich festival. Ochutnáte telecí, kuřecí, vepřové, krůtí, i rybí a zeleninové ve dvou velikostech a v různých trojobalech (mandlový, kukuřičný) a těstíčcích (pivní, sýrové).

Retro lyžování
Milovníci sportů mohou při mezinárodním mistrovství ČR obdivovat historické lyžování v areálu Juráška v Olešnici v Orlických horách. Závodníci na jasanových lyžích 19. ledna poměří síly ve dvou disciplínách, slalomu a jasankrosu. Slalom jako závod všestranné lyžařské zdatnosti se jede ve dvou kolech v paralelní dráze, lyžaři předvedou slalom, skok a krátký výběh. Jasankros, tedy skicross, se pojede ve skupinách po šesti.

Košt pálenek a zelí
Návštěva Mikulčic bude stát 19. ledna za to. V Kulturním domě se totiž budou během již 18. ročníku koštovat ovocné pálenky a ochutnávat kysané zelí. Začíná se ve 14. hodin, můžete vyzkoušet místní speciality ze zelí či škvarků a v 16. hodin se vyhlásí ty nejlepší pálenky a zelí. Nebude chybět cimbálová muzika!

Noc hotelů
Zahrajte si ve vlastním městě na turistu a 25. ledna se zúčastněte Noci hotelů. Ve městech po celé republice si můžete prohlédnout místní hotely a podívat se do jejich zákulisí, zjistit, jak vypadá provoz hotelu a odhalit zajímavosti. Za symbolickou cenu si také můžete rezervovat pokoj a ve vybraném hotelu strávit noc. Zaplatíte buď 777, 999 nebo 1111 korun. Seznam a rezervace najdete na www.nochotelu.cz.