Za památkami
I když se zdá, že na prohlídky hradů a zámků není zrovna počasí a všechny jsou zazimovány, některé své brány otevřou a pořádají speciální silvestrovské akce.

Zámek Loučeň
V Loučni slaví Silvestra už poosmé a připravili si pestrý program. Nový rok přivítají už ve 13 hodin, ve stejný čas jako obyvatelé tichomořského Kiribati. Děti se mohou těšit na hostitelku bílou paní, poutavé vyprávění a park s labyrinty, dospělí zase na ochutnávku jídel zámecké kuchařky. Začíná se ve 13 hodin, končí v 15.30. Za program na nádvoří a park s labyrinty zaplatíte 100 Kč, pokud si k tomu chcete prohlédnout i zámek, pak 150 korun.

Zámek Bečov
Prohlídku bečovského relikviáře svatého Maura si zarezervujte, jinak se k románské památce v tento den nedostanete. Začíná se ve 14 a 15 hodin, vstupní činí 140/100 korun. Kdo to nestihne na Silvestra, může to zkusit o den později na Nový rok.

Hrad Bouzov
Krásný hrad z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci můžete navštívit jak na Štědrý den, tak na Silvestra, vždy ale pouze po rezervaci. O Vánocích si se nadělují dárky v rytířském sále pod hradním stromečkem. Poslední prosincový den probíhají klasické prohlídky od 13 do 16 hodin za 220 korun.

Za přírodou
Aby pořádně vyhládlo na večerní hodování, na čerstvém vzduchu to půjde nejlépe. Můžete se vydat vlakem nebo po svých, snad bude počasí přát.

Setkání na Velké Javořině
Češi a Slováci se už čtvrt století pravidelně schází na nejvyšším bodě Bílých Karpat, aby se společně rozloučili s uplynulým rokem. Tisíce návštěvníků se ohřejí u dvoumetrové fatry i teplou kapustnicí, slivovicí nebo svařeným vínem a zazpívají si lidovky i hymny.

Jízdy zvláštních vlaků
Celá rodina si může užít výpravu vlakovou soupravou na Šumavě. Ze Strakonic za tónů hudby a veselého programu putují netradiční motorové lokomotivy do Vimperka a dále do Kubovy Hutě. Ve Vimperku si můžete prohlédnout depozitář Lampárny, z Kubovy Hutě si zase můžete vyšlápnout na vrch Boubín. Základní jízdné je 70 Kč, zlevněné 30 Kč.

Silvestr na svatém Hostýnu
Moravské poutní místo láká celý rok a program nabídne i 31. prosince. Kromě slavné baziliky Nanebevzetí Panny Marie, křížové cesty architekta Dušana Jurkoviče, muzea nebo vyhlídkové věže si návštěvníci budou moci prohlédnout živý betlém nebo se zúčastnit některé z bohoslužeb.

Za kulturou

Přehlídka ve vile
Brněnská vila Stiassni nabídne představení hodné silvestrovského televizního pořadu. Přehlídka kostýmů od renesance po první republiku pobaví módní nadšence, taneční a hudební scénky zase ty muzikální a šermířské vystoupení sportovce. Po programu, který trvá od 15 do 17 hodin, si funkcionalistickou vilu můžete projít v rámci prohlídky. Vstupné je 290 Kč.

Kina i divadla
Nezapomínejte, že 31. prosince je normální pracovní den a tento rok ještě vychází na pondělí. Je proto možné zajít do kin či divadel. Speciální představení, raut a přípitek, to vše nabízejí divadla po celé republice.