Většina lidí novoroční předsevzetí nedodrží. Chtějí totiž všechno najednou a nejlépe hned. Nebuďte jako oni. Postupně a po malých částech se dá umořit i sloní úkol. Hlavní je to nevzdat.

Realistický slon

Výrazem „sloní“ se označují velké úkoly, které před námi leží. Každého slona můžeme spořádat kousek po kousku, pokud jsme si nezadali bláhový cíl, že to má být do večera. Jinými slovy každý úkol se dá zvládnout, když je realistický a dosažitelný. U hubnutí bude pozvolná změna také mnohem zdravější a bez rizika jojo efektu.

Pět maličkostí, které vám pomohou vydržet

Začátek nového roku je magický. V okouzlení z nového startu máme pocit, že všechno bude dobré a půjde to samo. Velkoryse malujeme velké cíle, a když dojde na realizaci, děsíme se jejich rozsahu. Pamatujte, že u každého velkého úkolu platí, že ukrajovat se má po malých kouscích. Počítají se i malé změny a drobné pokroky. 

1. Buďte konkrétní Už zítra ráno si dejte do kávy o trochu méně cukru, než kolik obvykle sladíte. Přestat sladit úplně by vám nechutnalo, ale pomalu si zvyknete na méně sladkou chuť. A každý nesnědený gram cukru se počítá jako výhra!

2. Slibte si odměnu Za každý pokrok si dopřejte něco, co vám udělá radost. Sepište si to klidně na papír, co je psáno, to je dáno. Buďte konkrétní například za dvě kila dole nové tričko.   

3. Zapisujte si výsledky ‒ Zaznamenejte si, jak postupuje váš souboj s váhou. Budete za sebou vidět konkrétní výsledky, které vás podrží v momentech krize. 

4. Nemučte se Malý řízený hřích vám pomůže zvládnout další dietní dny. Jestli vás děsí představa, že si už nikdy nepochutnáte na oblíbeném dortíku, buďte na sebe vlídní. Stanovte si plán, že například jednou do měsíce si ho můžete dopřát. 

5. Chce to nejen silnou vůli Vydržte a nenechte se odradit prvním neúspěchem nebo menším selháním. Nevadí, že jste něco porušili a budete začínat znovu. Hlavně to nevzdávejte. Nové návyky se postupně stanou součástí vašeho života a hubnutí půjde lépe.