Fialový nebo červený věnec 

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami je hlavním symbolem předvánočního období. Dříve se zavěšoval pod strop na stuhách, dneska ho mnohem praktičtěji pokládáme na stůl. Můžete si ho vyrobit doma nebo koupit v moderním či tradičním designu a v mnoha barvách. Tradiční jsou ale jenom dvě:

fialová, která vychází z katolické liturgie. Je to barva důstojnosti, která symbolizuje vánoční rozjímání a čekání. Někdy tři fialové svíčky doplňuje čtvrtá v růžové jako barvě radostného očekávání.

červená barva zase pochází z protestantské tradice.

Jednotlivé svíčky mají dokonce svá jména – Naděje, Mír, Přátelství a Láska. Časté jsou i věnce s pátou svíčkou uprostřed. Ta se zapaluje na Štědrý den a symbolizuje Krista.

Sladké čekání pro děti

Zejména děti se od začátku prosince těší na adventní kalendář. Malé čokolády nebo drobné dárky jim připomínají, že Vánoce se blíží a i ony mají být hodné, aby jim Ježíšek nadělil dárky. 

Půst

Aby si lidé před nejdůležitějšími církevními svátky uspořádali svůj vztah k Bohu i k svým blízkým, dodržovali předvánoční půst. Neznamenalo to hladovku, ale omezení jídelníčku. Jedla se především zelenina a luštěniny, maso a alkohol byly zakázané stejně jako taneční zábavy. Podobnými zákazy se většinou v dnešní době příliš neřídíme, nicméně jistá střídmost v očekávání vánoční a silvestrovské hojnosti by nám určitě také prospěla.  

Vánoční pečení

Často ještě než se zapálí první adventní svíčka, rozvoní se v kuchyni medové perníčky a odstartují pečení vánočního cukroví. Perníčky potřebují čas, aby se rozležely, a tak se pečou hodně dopředu. 

I když se cukroví připravuje skoro v 80 procentech českých domácností, většinou jsme poměrně konzervativní a držíme se osvědčených receptů. V popularitě jednoznačně vedou linecká kolečka slepovaná džemem a vanilkové rohlíčky. 

Vánoční stromeček a kapři 

S postupujícím adventem se začínají objevovat také prodejci vánočních stromků. Můžeme si vybrat z mnoha druhů čerstvých stromků i těch zasazených v květináči. Smrček bývá cenově výhodnější, za krásnou jedli si často připlatíme, ale zase dlouho vydrží. Pokud se rozhodnete pro umělý stromek, můžete ho mít po americkém způsobu ozdobený už dlouho před Štědrým dnem. 

Ozdoby na stromeček se často dědí z generace na generaci jako vzácný poklad, jinde je zase střídají podle nálady i módních vlivů nebo se hrdě rozvěsí dětské výtvory. Pro zdobení stromku totiž platí jedno jediné pravidlo – musí se líbit vaší rodině. Na ničem jiném nezáleží. 

Až si pořídíte ten svůj stromeček a na ulicích se objeví i kádě s vánočními kapry, bude nade vší pochybnost jasné, že Vánoce už jsou konečně tu.

zdroj: Profimedia.cz