Jestli vás pořád trápí svědomí i pozůstatky vánočního hodování, začtěte se směle dál. Trochu změnit jídelníček nemusí bolet a může to skvěle fungovat. Na každý svízel na cestě za menší konfekční velikostí totiž existuje řešení. Doopravdy!

Hřích první – nedokážu se vzdát sladkého

Rozhodné v tom nejste sami. Takže dobrá zpráva zní: úspěšně se s chutěmi na sladké poprala už spousta lidí. Jen se musíte smířit s tím, že vám jako náhradu opravdu nedokážeme nabídnout nefalšované kremrole bez kalorií nebo čokoládový dort, po kterém se hubne. 

Snižujte sladké postupně. Do kávy a čaje si dejte jen polovinu cukru a postupně přijdete na to, že stačí minimum nebo dokonce nic. 

Když to přijde a nejde odolat, sáhněte místo cukroví po oříškách. Zlehka opražené lískové oříšky chutnají věrohodně čokoládově. Čokoládový krém si připravte z tvarohu, kakaa, a když to opravdu musí být, přidejte trochu sladidla. 

Naplánujte si sladké hřešení. Než abyste večer nekontrolovaně zhltli celou tabulku čokolády, protože „je to prostě silnější než vy“, rovnou si dopřejte dva čtverečky kvalitní hořké čokolády už po obědě. Jako prevenci. Samozřejmě za předpokladu, že zbytek čokolády nepadne za oběť večer, ale hezky počká na další den. 

Hřích druhý – bez rohlíků se nenajím

Jde to a dá se to naučit. Bílé pečivo není nijak nutričně hodnotné a kalorie, které obsahuje, jsou tzv. prázdné, zbytečné. Jinými slovy, pokud se dají někde ušetřit kalorie, je to právě zde. Ideální je přeučit se na celozrnné pečivo, nejlépe žitné, špaldové nebo například amarantové, a večer ho vynechat úplně. 

Pokud vám pečivo nepřekonatelné chybí, dopřejte si trochu hned brzy po ránu a nezapomeňte ho doplnit vydatnou porcí bílkovin – libovou krůtí šunkou, sýrem nebo vajíčkem natvrdo. 

Na večeři bez pečiva i dalších příloh existují osvědčené triky. Maso s restovanou zeleninou nebo zeleninové saláty s luštěninami ani žádnou další přílohu nepotřebují. Například fazolový salát s tuňákem je také velmi chutný a dobře zasytí.

Pomazánky můžete zabalit jako rolku do plátku šunky nebo listového salátu. Také ji můžete nabírat tzv. zeleninovými prsty, což je mrkev, okurka nebo paprika nakrájená na silné špalíky. Inspirujte se také okurkovými soudky s makrelovou pomazánkou. Majonézu v receptu můžete nahradit zakysanou smetanou a každý dietolog vám může blahopřát. 

Hřích třetí – bojím se, že budu mít hlad

Právě naopak, nikdo vás nebude nutit hladovět. Jezte pravidelně 5x denně v přiměřených porcích to správné jídlo. Ano, tento „dětský“ model rozhodně není přežitek. Pravidelný přísun jídla váš organismus ujistí, že se nemusí obávat nečekaného hladovění. Takže se může v klidu začít zbavovat tukových zásob nastřádaných na horší časy.