Z čeho vlastně ta sójovka je?

Pravá sójová omáčka vzniká fermentací ze sójových bobů, rozdrcené pražené pšenice, vody a soli za přítomnosti dvou druhů plísní. Proces výroby trvá kolem jednoho roku, ale rozhodně se vyplatí počkat: výsledkem je totiž skvěle chuťově vyvážený produkt. Díky svému vysokému obsahu soli omáčka původně sloužila ke konzervaci masa a i dnes je v Číně běžně používána jako dochucovadlo místo soli (zatímco v Thajsku ke stejnému účelu slouží rybí omáčka). 

Pravá versus průmyslová

Zatímco výroba pravé sójové omáčky je během na dlouhou trať, její chemická verze je záležitostí několika hodin. Nevzniká fermentací, ale hydrolýzou a při její výrobě se používají různá barviva, sladidla a leckdy i tolik diskutovaný glutaman sodný (ten všichni dobře známe z asijských bister, kde se běžně používá k doladění výsledné chuti). 
Rozdíly ve výrobě se samozřejmě promítají i do chuti. Přírodně fermentovaná omáčka je velmi jemná a obsahuje zdraví prospěšné látky, jako je vitamin B12. Průmyslově vyrobená omáčka má naopak ostrou jednorozměrnou chuť a může obsahovat karcinogenní látky. Co k tomu dodat: vyplatí se dát pozor, co kupujete, a pečlivě si přečíst informace na obalu. 

Sójovka a sushi: s wasabi nemíchat!

Popularita sushi u nás postupně roste. Někteří dokonce vyměnili bramborák o polední pauze právě za tuto japonskou pochoutku. Pro sójovou omáčku k sushi platí dvě jednoduché zásady. 1. nikdy nemíchat s wasabi, 2. nikdy nenamáčet celé kousky sushi, stačí jen jedna třetina. Věřte, že váš chuťový zážitek pak bude mnohem intenzivnější. 

Se sushi ale možnosti sójové omáčky nekončí, její použití je opravdu všestranné. Hodí se do dresinků, marinád, polévek asijského typu, omáček nebo prostě jako doplněk, který dodá připravovanému pokrmu specifickou chuť.