Je to stále stará dobrá NaCl neboli chlorid sodný a stále platí, že bez ní to v kuchyni skoro nejde. Jen za ta léta povyrostly naše nároky a zmlsněl náš jazýček. Jinými slovy od soli dneska očekáváme, že bude umět i něco navíc než solit a konzervovat. A ona to umí - můžeme si vybrat soli na dochucení, nakládání i barevné.

Malé i velké krystaly

Slané jsou opravdu všechny stejně, ale naše chuťové buňky to vidí jinak. Reagují totiž na rychlost, s jakou se v ústech rozpouštějí. Podle velikost krystalu nám bude i tatáž sůl připadat jinak slaná. Jemně mletou sůl proto použijte během vaření, zatímco hrubé krystaly a vločky soli na dotažení chuti hotového jídla. 

Všechny barvy soli

Růžová himálajská sůl je nejběžněji dostupná. Její sestra kala namak má po umletí nafialovělou barvu díky vysokému obsahu minerálů a příměsi síry. Proto má i specifickou „vajíčkovou“ vůni. Modrá sůl se těží v severním Íránu. Za svou barvu vděčí optickému efektu, protože krystaly lomí světlo ve zvláštním úhlu a sůl se potom jeví jako modrá. Velmi efektní je černá sůl, zbarvená příměsí rostlinného medicinálního uhlí. Pochází většinou z Havaje nebo Kypru. 

Solné květy

Kaviár mezi solemi se jmenuje fleur de sel. Sbírá se ručně ve francouzské Bretani a vzniká pouze při současném působení několika přírodních podmínek když v ranním oparu za lehkého větru praží horké slunce, vytvoří se na povrchu malých pánví mořské vody jemné vrstvy solných krystalů, tenké jako sněhové vločky. Této výjimečnosti odpovídá i výjimečná cena fleur de sel.

Jod pro zdraví

Jelikož nemáme přístup k moři a v konzumování mořských ryb značně pokulháváme, má pro nás přidávání jodu k soli velké opodstatnění. Sůl je naprosto ideální prostředek, jak dostat jod mezi nejširší vrstvy obyvatelstva a preventivně chránit před onemocněním štítné žlázy. Ovšem z kulinářského pohledu není jodidování zrovna velká výhra. Sůl s jodem není ideální pro tepelné zpracování při vysokých teplotách a mohla by i ovlivnit barvu potravin či nálevů. Jestli se chystáte smažit nebo grilovat zeleninu či steaky, případně zavařovat, sáhněte raději po soli bez jodu.  

Umíte správně solit?

Když přidáte sůl do jídla na začátku vaření, zvýrazníte jeho chuť. 

Sůl přidaná do jídla po jeho uvaření zintenzivní slanost. 

Vždy není potřeba hned sahat po soli. Vyzkoušejte zvýraznit chuť pokrmu bylinkami, kořením nebo i octem. 

Foto: Profimedia.cz