Pokud se letos chystáte pořídit si nový gril, pečlivě zvažte svoje prostorové i kuchařské možnosti. Bude to téma na dlouhé debaty s kamarády, ale správný gril je jedině takový, který vyhovuje vaší představě o grilování.

Kvíz - jaký jste grilmistr?

Odpovězte si na následujících pár otázek a budete mít mnohem jasněji v tom, co vám bude vyhovovat.

  • Kolik mám místa a jak daleko jsou nejbližší sousedi?
  • Jak moc času hodlám strávit přípravou grilu? A tady nemluvíme o mase, ale jen o samotném žhavení grilu. 
  • Pro kolik lidí budu nejčastěji grilovat?
  • Hledám mobilní gril, který se mnou bude jezdit na akce, nebo bude na svém místě stát několik sezon?
  • Budu grilovat jen v létě, nebo po celý rok?
  • Kde budu gril skladovat přes zimu? 
  • Kolik hodlám zaplatit?

Voňavé uhlí

Žádný jiný gril neovoní maso tak krásně jako pečení na dřevěném uhlí. Pokud na to máte prostory a milujete rituály podpalování a přihrnování řeřavých uhlíků, je to pro vás jednoznačná volba. Nevýhodou je větší náročnost na údržbu a kouř, bez kterého to prostě nejde. Jednoduché grily na dřevěné uhlí se dají pořídit už za pár stovek, ale nečekejte, že přežijí věčnost. Pokud investujete a pořídíte si gril s víkem, můžete grilovací sezonu zahájit už brzy na jaře a protáhnout ji až skoro do zimy. 

Rychlý a bezpečný plyn

Plynové grily jsou oblíbené pro jednoduchou přípravu. Stačí otočit knoflíkem a rošt se žhaví. Používají se do nich propanbutanové bomby, které je potřeba skladovat mimo vnitřní prostory. Sklep tedy vůbec nepřichází v úvahu. Bývají sice cenově náročnější, zato bezpečné, čisté a s dokonalou výbavou. Nejčastěji to bývá teploměr či přídavné plotýnky. U některých jde dokonce do středu roštu umístit pánev wok. S takovým grilem už doopravdy můžete připravovat všechno od snídaně po večeři a úplně zapomenout na kuchyni. 

Hlavně nevykouřit sousedy

Majitelé zahrádek mohou donekonečna listovat a vybírat z široké nabídky variant a typů. Naproti tomu balkonové grilování moc možností neskýtá. Gril na dřevěné uhlí je jednoznačně passé, pokud nechcete všudypřítomným kouřem rozčílit všechny sousední partaje. Nic ale není ztraceno. Na větší terasy si pořiďte plynový gril a kontaktní elektrické grily se vejdou i na malé balkony. 

Grilujte doma v kuchyni

Právě na elektrických grilech se dá bez problémů grilovat i v interiéru. Rychle se rozehřejí a po grilování je zase snadno umyjete a sklidíte. Elektrické grily a kamenné plotýnky mohou mít také různé doplňující funkce, například na rozehřívání sýra. 

Rozpalte gril a jdeme na to!

Teď už máte vybráno, na čem grilovat, a je čas chystat jídlo. Nastudujte zajímavé nápady (tady prolinkovat s článkem z června) na zajímavé dipy ke grilovačce, a jestli si nejste jisti, jak dobře naložit maso, máme pro vás podrobný návod.