Mexická kuchyně je všechno, jen ne nudná. Je barevná, pestrá, čerstvá, převážně zdravá a tak rozmanitá, jako je samo Mexiko. Ne náhodou patří k nejvýraznějším na světě.

Přitom celé její tajemství tkví v jednoduchosti a čerstvosti. Běžní Mexičané totiž nejsou právě nejbohatší, takže místo výdobytků moderní gastronomie mistrně pracují se základními surovinami a tradičními postupy. To, co dovedou vytvořit z obyčejné zeleniny, masa a mouky jednomu vyrazí dech.

Výhodou je, že díky příznivému klimatu mají většinu surovin k dispozici po celý rok. Pracují zejména s běžnou zeleninou, jako jsou rajčata, cibule, fazole, ředkvičky nebo papriky - včetně těch nejpálivějších - a v neposlední řadě s bylinkami a výrazným kořením, jako je třeba koriandr. Naopak si nepotrpí na současnou módu veganské či vegetariánské stravy, takže maso tvoří nedílnou součást jejich jídelníčku a placky s najemno nasekaným vepřovým, hovězím, telecím nebo kuřecím si dopřávají klidně i k snídani.

Tortilly pro ně přitom představují to, co pro nás běžný chléb. Když nejsou tyto kukuřičné placky samy o sobě hlavním jídlem například v podobě obložených tacos a jejich variací, zakusují je Mexičani alespoň ke všemu, co konzumují. Téměř ke každému jídlu se servíruje miska plná horkých tortill, do kterých si místní zarolují i tak nekonzistentní pokrmy, jako je kuřecí polévka nebo vepřové s omáčkou.

Tacos jako hlavní chlouba
Ale jak už bylo řečeno, tortilly si vydobyly svou slávu zejména díky jídlům, v nichž hrají samy hlavní roli. Jedná se zejména o tacos, obložené nahřáté placky o průměru 10 centimetrů, jež jsou výkladní skříní mexické kuchyně a vyskytují se v nekonečném množství variant. V typických kantýnách i ve stáncích na ulici si zákazník obvykle poručí druh masa a postup jeho přípravy, ale zbytek placky už si „dotvoří” sám. Fantazii se meze nekladou. V každém správném mexickém podniku je k dispozici přehlídka různě kořeněných omáček, stejně jako mističky s rajčaty, nakrájenou okurkou, ředkvičkami nebo pálivými papričkami. Taková placka se pak konzumuje rukama zkroucená do U.

Nejenže se obsah tacos dá libovolně kombinovat, existuje ještě nepřeberné množství dalších podobných výrobků z placek, které se mnohdy liší jen tím, jak je tortilla vytvarovaná. Třeba quesadilla se přehýbá v půli, přičemž protilehlé poloviny drží u sebe roztavený sýr. K němu se opět přidává cokoli od žampionů přes rýži až po variaci masa. Salbutes nebo tacos dorados se zase liší tím, že se placka osmaží v oleji, stejně jako huarraches, které se ale vymykají podlouhlým tvarem, kvůli čemuž je ke konzumaci zapotřebí příbor.

Placky se také krájejí na malé kousky a opékají v troubě. Vzniknou tak oblíbené kukuřičné chipsy, které známe i my. Jsou výborné v čerstvém taco salátu se zeleninou a mexický dresinkem nebo zapečené se spoustou sýra, jalapeňo papričkami a mexickou pikantní pomazánkou. Salát vytvoříte jednouduše. Červenou cibuli nakrájíte na plátky a necháte 10 minut marinovat v olivovém oleji se solí. Oloupejte okurku, spolu s cherry rajčátky nakrájejte a s kukuřicí z plechovky promíchejte s naloženou cibulí. Přidejte opranou a osušenou rukolu a promíchejte ještě jednou. Zalijte dresinkem a nakonec posypejte rozlámanými kukuřičnými chipsy.

Oblíbené jsou také tortas, což jsou měkké housky obložené masem s cibulí, zeleninou a nezbytnou salsou. V případě tamales se zase maso nebo jiná náplň rovnou zapéká do těsta, které před přílišným žárem při pečení chrání zábal z listů banánovníku.

Pivo s gumovými medvídky
Ani tady však rozmanitost mexické kuchyně nekončí. Stranou těch nejjednodušších a nejrychlejších pokrmů se podávají také o něco pracnější a sofistikovanější jídla, která sestávají z různě upraveného masa s omáčkami a přílohou. U takových nesmí chybět rýže a kaše z rozmačkaných černých fazolí. Mexičané si ale rádi pochutnají i na grilovaném kuřeti a v pobřežních oblastech také na mořských plodech. Snad ještě větší popularitě než grilované ryby se těší krevetové koktejly a saláty ceviche, v nichž se mísí kousky ryb, chobotnic a krevet se zeleninou zakápnutou octem.

Zapomenout se nesmí na oblíbenou pochoutku guacamole, která aktuálně dobývá západní svět. Avokádo rozmixované s cibulí, rajčaty, koriandrem a limetou si na svačinu nebo jako předkrm dopřávají v Mexiku hlavně turisté, zatímco místní si touto pochoutkou raději ozvláštní běžné taco.

A co se v Mexiku pije? V tamních restauracích se největší oblibě těší sladké limonády. Kromě Coca Coly to je Jamajka z vyvařených květů ibišku, horchata z tygřích ořechů a tamarindo ze stejnojmenného tropického ovoce. Pivo se pak pije spíše při posezení s přáteli, ale tamní málo výrazné značky patrně české gurmány příliš neosloví. Vyloženě hrůzu pak může některým nahánět pivní nápoj michelada, v níž se chmelový mok smísí s chilli omáčkou, worchesterskou omáčkou, rajčatovou šťávou, limetkou a v některých bláznivých případech se do sklenice přisypou i gumoví medvídci nebo jiné cukrovinky. V Mexické kuchyni zkrátka neexistují žádná tabu.