Beránek boží

Jehněčí maso odpradávna patří na velikonoční stůl. V našich končinách se dříve chovaly ovce v mnohem hojnějších stádech a jehňata přicházejí na svět zkraje jara. Ale nejen to. Křesťanská tradice odkazuje na Beránka božího, Ježíše Krista. Velikonoční beránek je proto v podobě sladkého moučníku i jehněčí pečeně znám jako obřadní pokrm už od dob středověku. 

Jak připravovat

Škarohlídi jehněčí zavrhují, protože „smrdí“. Tomu můžete předejít hned dvěma způsoby. Ještě před tepelným zpracováním odstraňte z masa veškerý přebytečný tuk a lůj, protože právě ten v sobě nese ono aroma. Výrazně cítit je také chladnoucí jehněčí. Proto je servírujte co nejdříve a nejlépe ještě na zahřátých talířích. 

S čím kombinovat

Jehněčí maso si velmi dobře rozumí s rozmarýnem, tymiánem a česnekem. Často se peče obložené spoustou zeleniny, kdy základ tvoří mrkev, nasládlý pastinák, cibule i brambory. Nebojte se ani podlít je bílým nebo červeným vínem. Ve Velké Británii, kde je jehněčí velmi oblíbené, ho rádi podávají s mátovou omáčkou. 

Co vařit

Kýta

Pro začátek je nejjednodušší. Z vykostěné a nakrájené kýty můžete připravit minutkové i přírodní řízky. Nebo ji vcelku potřete směsí bylinek a česneku, nechte přes noc marinovat a potom upečte v troubě. Můžete ji také zkusit podle našeho receptu špikovanou bylinkami a jarní cibulkou

Hřebínek a kotletky

Minutkové maso, které potřebuje rychlou přípravu. Pro začátečníka není zrovna jednoduché, protože je potřeba přesně vystihnout moment, kdy je maso ještě růžové a šťavnaté. O minutu později může být všechno jinak a krásné maso bude vmžiku oka vysušené.

Mleté jehněčí

Stejně jako ostatní druhy mletého masa má velmi široké využití. Můžete ho rozdusit na ragú s dýní a hráškem. Hodí se na karbanátky, burgery i nejrůznější grilování na jehle. Náš recept na jehněčí kebab s voňavými bylinkami a překvapivými řepnými tzatziky můžete nastudovat zde.

Pomalé pečení

Pokud jste propadli trendu pomalého pečení, můžete ho směle vyzkoušet i u jehněčího. Hodí se hlavně kýta. Nejdřív ji zprudka opečte, aby se maso zatáhlo. Ochuťte bylinkami, podlijte vínem a obložte zeleninou. Překryjte alobalem a pečte 4–5 hodin na 170 stupňů Celsia.