Vařte jako ve Francii

Francouzi se nerozpakují přidat víno skoro do každého jídla, a proto stojí za to se inspirovat právě u nich. Tajemství dokonalé podzimní cibulačky se skrývá právě v přidání vína. Většinou se pomalu opékaná cibulka podlévá bílým vínem, ale zkusit to klidně můžete i s červeným. Ostatně červené víno je na podlévání jako stvořené. Proslavené hovězí boeuf bourguignon, francouzská obdoba našeho guláše, by bez něj nemohla vůbec existovat. 

Praktické tipy

Zamrazte si do zásoby. Až budete příště otevírat lahev nebo až zůstane nedopitý zbytek, nalijte ho do formiček a dejte zamrazit do mrazáku. Budete připraveni na další vaření a nebudete muset otevírat novou lahev kvůli deci na podlití. 

Víno je skvělý „odlepovač“. Pokud se vám maso na pánvičce trochu připeklo, stačí podlít skleničkou vína a nechat vyvařit alkohol. Stačí i polovina decilitru a všechno je hned tak, jak má. 

Bílé proti červenému. Překvapivý trik zkušených vinařů je na čerstvé skvrny od červeného vína okamžitě polévat bílým vínem. Zní to trochu šíleně, ale u skvrn, které ještě nestihly nezaschnout, to opravdu funguje.  

Jaké víno vybrat?

Určitě nebudete chtít na podlití masa otevírat archivní lahev. Vězte ale, že pokud vám víno nechutná ani na pití, nemá smysl ho používat ani na vaření. Jenom byste s ním zkazili připravovaný pokrm. Zlatá střední cesta říká, že na vaření je nejlepší použít víno, které hodláte k jídlu podávat. 

Zajímavé tipy, jak zkombinovat vhodný druh vína a pohoštění, si můžete přečíst zde.