Jak funguje nakládání

Hlavním cílem marinování je, aby maso před tepelným zpracováním změklo a nasálo do sebe určitou vůni a chuť. Svalovina se v kyselém prostředí začne rozvolňovat, dokáže vstřebat více vlhkosti a díky tomu je výsledná pečeně šťavnatější.

Vyberete si kyseliny, nebo enzymy?

Účinnou marinádu můžete vytvořit buď za pomoci kyselin, kdy se používají přísady jako citron, víno, džusy nebo ocet. Můžete také použít ovoce bohaté na enzymy, které ve změkčování masa prokážou stejnou službu. V tom případě sáhněte například po ananasu, kiwi nebo papáje.

3 zlatá pravidla marinování

1. Smíchejte vždy některou ze změkčujících ingrediencí – například citronovou šťávu, k ní pak přidejte olej a bylinky, které dodají chuť. Kombinovat můžete libovolně.

2. Používejte zásadně skleněné nebo porcelánové nádoby, případně plastové, vhodné pro potraviny. Nádoby z kovu nebo s glazurou by mohly při delším marinování v kyselém prostředí reagovat.

3. Nikdy nepřipravujte omáčku z použité marinády! Buď si nechte stranou trochu marinády, která nepřišla do styku s masem, nebo ji aspoň nechte projít varem. Syrové maso může obsahovat bakterie, které by mohly marinádu znečistit a vám přivodit ne zrovna romantické vzpomínky na letní grilovačku.

Mořská koupel

Obřad marinování je starý jako lidstvo samo. Původně se však jednalo spíš o nasolování masa, které se rychle kazilo. Používal se solný roztok z mořské vody – aqua marina – a právě ona dala celému procesu jméno – marinování.