Základní dělení melounů je na vodní a cukrové, přestože vodu a cukr obsahují všechny bez rozdílu.

Vodní meloun je česká letní klasika, která může mít i vcelku obří rozměry. Má zelenou slupku, růžovou dužinu a díky vytrvalému úsilí zahradníků rok od roku méně pecek. Na slunném místě se dá s úspěchem pěstovat i na českých zahrádkách. Když uhodí vedra, jíme ho nejraději jen tak a s gustem pliveme pecky na trávník. Dá se s ním vytvořit ale spousta zajímavých receptů – opilý meloun se injekční jehlou napustí alkoholem, nejčastěji vodkou nebo bílým rumem. Dužina zbavená semínek se vymačkává nebo mixuje na osvěžující alko i nealko drinky nebo se z ní připraví osvěžující salát – stačí přidat kapku oleje, hrst bylinek a mírně slaný pevný sýr jadel nebo balkán.

Cukrové melouny

Kantalup je naopak nejmenší z melounů a je velmi lahodný. Má světle zelenou až žlutou popraskanou slupku a oranžovou dužinu. Dobře vyzrálé plody jsou nejlepší jen tak. Připravují se z nich také vynikající sorbety a zmrzliny.

Medový neboli honeydew se nedá splést, protože má slupku zářivě žlutou. Dužina je jemně zelené barvy. Je příjemně sladký a jeho jemná chuť dobře doplňuje slané prosciutto nebo lososovou šunku. S bílým vínem se také mixuje na osvěžující studenou polévku.

Galia je jedna z nejznámějších odrůd cukrových melounů, která je zároveň velmi osvěžující. Poznáte ho podle světle zeleného povrchu s našedlou síťovinou. Zralá dužina je světle zelená, osvěžující a velmi šťavnatá. Odkud k nám připutoval, záleží na tom, kdy jste ho koupili – od května do října se sklízejí ve Středomoří, od dubna do prosince v Izraeli a od ledna do března v Jižní Africe.

Zelenina v přestrojení

Přestože je meloun sladký, nepatří, jak by se mohlo zdát, mezi ovoce. Botanik ho zařadí do čeledi tykvovitých, kde jsou jeho sestřenicemi okurky, cukety a dýně. Zahradník navíc přisadí, že melouny jsou jednoleté a rozhodně ne stromy ani keře, jinými slovy dřeviny jako ostatní ovoce. Takže je jasno, a i když se to hodně plete, není meloun ovoce, ale jednoznačně zelenina. 

Kulatá fakta

Melouny obsahují až 90 % vody a jsou jako stvořené pro letní osvěžení. Podle posledních zjištění mají méně cukru, než se dříve věřilo. Navíc obsahují vlákninu, vitaminy a důležité stopové prvky.