Švestky už jíme dlouho, má se za to, že je objevili před dvěma tisíci lety poblíž Kaspického moře. A ve starém Římě si už vybírali z více než 300 druhů a to ani nevěděli, jak moc zdravé jsou. Obsahují totiž vitamíny A, C, K a celou skupinu vitamínů B. K tomu minerály draslík, hořčík, železo a zinek a antioxidantů stejně, jako vyhlášené borůvky. Dnes si je vedle čerstvých vychutnáme také jako lahodná povidla Hamé nebo jako osvěžující švestkový kompot Hamé, který se vyrábí i se sníženým obsahem cukru.

Chrání srdce
Jedna větší švestka obsahuje asi 114 mg draslíku, který pomáhá s vysokým krevním tlakem a snižuje riziko infarktu. Stejně tak se u testovaných lidí po pravidelné konzumaci ukázalo, že mají sníženou hladinu cholesterolu.

Pomáhají zažívání
Sušené švestky jsou skvělým zdrojem vlákniny (jedna může mít až 1 gram), takže střeva pracují jako hodinky. Švestková šťáva také pomáhá při zácpě i díky tomu, že obsahuje sorbitol, alkoholický cukr, který má přírodní projímavé účinky.

Snižují hladinu cukru v krvi
Podle vědců mají švestky nízký glykemický index, tedy rychlost, jakou tělo využije glukózu z určité potraviny. Jejich konzumace vám tak pomůže kontrolovat krevní cukr a snižovat riziko cukrovky.

Ozdravují kosti
Výzkumníci z univerzit v Oklahomě a na Floridě testovali rok dvě skupiny žen, jedna dostávala 100 gramů sušených švestek, ta druhá 100 gramů křížal a obě jedly doplňky stravy s kalciem a vitamínem D. Po roce se zjistilo, že skupina se švestkami má v kostech páteře a paží více minerálů, než ta druhá.

Jsou bohaté na antioxidanty
Díky obsahu antioxidantů stačí tři až čtyři švestky denně pro boj s volnými radikály, které ničí buňky. Antioxidanty také pomáhají při zánětech, polyfenoly, které jsou právě ve švestkách, se prokázaly prospěšné pro srdce a při zánětech kloubů a plic.

Dobré pro zrak
S věkem se zrak horší, díky švestkám to ale nemusí být tak rychle. Chrání totiž proti degeneraci žluté skvrny, místa na sítnici, kde je nejostřejší vidění.

Na chudokrevnost
Pomáhají tělu produkovat a absorbovat železo. A to zase zlepšuje krevní oběh a růst tkání.

Prospěšnost švestek oceníte i na zevnějšku. Omlazují kůži, zjemňují jizvy, urychlují hojení, stimulují růst vlasů a zlepšují jejich kvalitu a redukují lupy.