Nechte si kapra i cukroví, ale...

Nebojte se ozdravit i typická česká vánoční jídla. Budete překvapeni, že to není nemožné. Aktuální stravovací trendy zdravé výživě nahrávají a alternativní potraviny jsou široce dostupné a překvapivě chutné. Navíc co nepůjde koupit v obchodech, snadno objednáte přes internet. Z našich tipů si můžete vybrat ty, které budou vyhovovat právě vám a vašemu jídelníčku.

Zdravější Vánoce v 5 krocích a jeden tip navíc

Každé z ikonických vánočních jídel snese menší úpravu, díky níž už nemusí být postrachem zdravé výživy. 

1. Štědrovečerní polévku většinou není potřeba ani zahušťovat. Pokud se bez toho neobejdete, vyzkoušejte to s nastrouhanými bramborami nebo pasírovanou zeleninou. Skvěle fungují také luštěniny. Červená čočka se rozvaří a ve finální chuti ji nemusíte vůbec poznat. 

2. Kapra upečte v troubě na troše olivového oleje. Můžete ho také zabalit do papiloty a upéct, případně použít alobal. U kvalitní ryby stačí na dochucení trochu soli a čerstvé bylinky. 

3. Do bramborového salátu dejte více kořenové zeleniny a vynechte uzeninu. Majonézu můžete minimálně z poloviny nahradit zakysanou smetanou a chuť zůstane pořád klasická.   

4. Cukroví jde péct bez lepku nebo úplně bez mouky. Výsledek ale nebude nikdy stejný jako u klasické pšeničné mouky. Je proto lepší vyzkoušet nové recepty, u kterých se vám nebude stýskat po známé chuti. Podívejte se třeba na pohankové hvězdičky podle našeho receptu. Nabízí se také široká škála nepečeného cukroví z oříškové hmoty. Rozšiřuje se i pečení z mandlové mouky. Vánoční pečivo je stejně plné oříšků, tak proč to nezkusit.

5. Cukroví bez cukru zní trochu zvláštně, ale i to jde. Chce to jen trochu zkoušení, aby se doladily poměry. Cukr se nahrazuje medem, sušeným ovocem nebo třeba sušeným ovesným nápojem. Vynechat můžete i kakao. Kdo má strach, že by mohlo obsahovat tropické plísně, nahradí ho mletým svatojánským chlebem. 

Tip na recept bez cukru i mouky – medové kuličky 

Rozmixujte sušené ovoce, přidejte mleté oříšky a pár kapek medu. Vytvořte kuličky a podle chuti obalte v kokosu nebo mletých oříšcích. Nechte ztuhnout v lednici.

zdroj: Profimedia.cz