Květná neděle

Týden před Velikonocemi začíná tzv. svatý nebo velký týden, také nazývaný pašijový. Připomíná se slavný příjezd Ježíše do Jeruzaléma a všechno se připravuje na začátek důležitého svátku. Jméno dostala neděle podle květů, kterými jsou kostely vyzdobeny. Do kostela se nosí nakvetlé ratolesti jívy, tzv. kočičky a světí se. V domácnostech se začínalo s velkým úklidem. Bílily se domy, uklízela zahrádka a myla se okna. Květná neděle je poslední nedělí velikonočního půstu, a proto strava musela být zatím střídmá. 

Sazometná středa

Škaredá nebo smetná se jí také říká, protože bylo potřeba řádně vymést komín. Abyste dostáli zvyklostem, připravte si na tento den jídlo, které vypadá nepovedeně a ošklivě a upečte si sladké „jidáše“ z kynutého těsta. V některých regionech je dělají spletené do jednoduchého copu, aby připomínaly provaz, na kterém se Jidáš oběsil

 Zelený čtvrtek

V tento den už bude jídlo mnohem veselejší – dopřejte si jarní zeleninu, salát, prostě cokoli zeleného. Tradičně se vařily mladé kopřivy, které i v dnešní době dáváme do velikonoční nádivky. Můžete se inspirovat naším receptem i recepty na další zelená jídla – šťavnatou hráškovou pomazánku nebo jemný špenátový krém.

Navečer na Zelený čtvrtek se přestane v kostelích zvonit, protože „zvony odlétaly do Říma“. Až do Bílé soboty je nahradily děti s řehtačkami. 

Velký pátek

Poslední pátek před Velikonocemi má být nejtišší den v roce. Připomíná se ukřižování Ježíše Krista a celý den je zasvěcen modlitbám. Veškeré domácí práce jsou zapovězeny a drží se půst. 

Bílá sobota

V sobotu se pusťte do pečení mazance i beránka. Také se barví vajíčka a připravují pomlázky. V sobotu se nekonají mše a vše se připravuje na večerní symbolické „bdění u Božího hrobu“ neboli velikonoční vigilie po západu slunce.

Boží hod velikonoční

Slaví se největší slavnost křesťanského církevního roku, zmrtvýchvstání Páně, vítězství nad smrtí a vykoupení celého lidstva. Dříve se nikdo nezapomenul vypravit do kostela, kde se světilo jídlo – upečený beránek, mazanec, chléb, vejce i víno.

Červené pondělí

Někdy se označuje i tímto názvem, my ho ale známe hlavně jako Velikonoční pondělí spojené s pomlázkou. Rozdávají se barvená slepičí i čokoládová vajíčka, připíjí se štamprlí něčeho ostřejšího a někde se i ke všeobecnému veselí polévají koledníci vodou.

foto: Profimedia.cz