rčitě vás nepřekvapí, že uctívání mateřství má již dlouhou tradici. Staří Řekové pořádali slavnosti na počest bohyně Kybelé, podobně staří Římané organizovali festival Hilarie. Kult mateřství, Madonny s malým Ježíškem, je pevně ukotven v křesťanství, v některých zemích se oslavovala Mateřská neděle. Připadala na postní období před Velikonocemi, chasa a služenictvo tehdy dostávali den volna, aby mohli navštívit svoje matky a další příbuzné.

Den matek na památku bojovnice za mír

Svátek matek, tak jak jej známe dnes, ale je mnohem novější záležitostí. Stojí za ním Američanka Anna Jarvis. Ta jím chtěla připomenout svoji matku Ann Marie, která byla pacifistkou a během americké občanské války pečovala o zraněné vojáky z obou znepřátelených stran. Vzhledem k tomu, že starší paní Jarvis brzy zemřelo sedm z jejích dvanácti dětí, zasvětila život boji za veřejné zdraví a proti dětské úmrtnosti. Členky a členové jejích Mothers Day Work Clubs poskytovali léky chudým, starali se o nemocné a zajišťovali péči pro pacienty s tuberkulózou.

A co bude příště? Den tchýní?

Když v roce 1905 Ann Marie zemřela, chtěla její dcera Anna uchovat její odkaz. Zahájila proto kampaň na uznání Dne matek jako oficiálního svátku ve Spojených státech. Se svojí snahou se ale na začátku setkala spíše s posměchem: zákonodárci její návrh odmítli a s tím, že zanedlouho budou muset slavit i Den tchýní. Díky neutuchající snaze ale dosáhla svého cíle: v roce 1914 prezident Wilson podepsal deklaraci, která ustavovala Den matek jako oficiální svátek, připadající na druhou neděli v květnu.

První doktorka historie lobbuje za Den matek v Československu

Československo oficiálně přijalo Den matek za svůj v roce 1923. Podle amerického vzoru se i u nás slaví druhý víkend v květnu, jeho největší propagátorkou byla vzdělaná Alice Masaryková, která byla mimochodem první ženou, jež získala doktorát z historie na pražské univerzitě a samozřejmě také dcerou T. G. Masaryka.

Po roce 1948 byl Den Matek upozaděn Mezinárodním dnem žen, nicméně dnes se slaví oba svátky. Kromě toho si připomínáme také Den otců a Mezinárodní den dětí. Den matek oslavuje málo viditelnou, ale nedocenitelkou roli maminek a babiček ve společnosti, jejich mravenčí práci, lásku i péči.

Sladký Den matek
Ale od minulosti zpět do současnosti: Ať už jste sama matkou, babičkou nebo „pouze“ dcerou, je Den matek ideální příležitostí strávit čas se svými blízkými. A proto je dobré si jej trochu osladit. Můžeme začít hned ráno: koho by nepotěšila snídaně do postele! Můžete servírovat třeba palačinky, křupavou domácí granolu, nebo pokud preferujete snídat slaně, třeba omeletu. Například v Itálii si dopřávají Frittatu de Nonna (nonna znamená italsky babička).  Den pak může pokračovat posezením u kafíčka, povídáním si, sdílením vzpomínek, zkušeností, radostí i strastí napříč generacemi. A k tomu samozřejmě nemůžou chybět dobré sušenky nebo rovnou dort.

Připravili jsme vám několik svátečních receptů. Přejeme krásný Den matek a dobrou chuť!

Čokoládové cookies s višňovou náplní

Čokoládové palačinky

Čokoládový dort srdce