Pročtěte si naše desatero otázek a okruhů, nad nimiž by měli popřemýšlet všichni rodiče, kteří se rozhodnou uspořádat narozeninové oslavy svých potomků. 

1. Koho pozvat – Zhruba od 6 let už děti zcela přesně vědí, koho by rády pozvaly na svoji oslavu. Domluvte se na počtu kamarádů a nechte dětem volnou ruku při výběru. Pokud to bude potřeba, s milující rodičovskou korekcí na závěr. 

2. Zůstane brácha doma? – Pozvat i sourozence je pěkné gesto, ale všichni rodiče pochopí, když to nepůjde zařídit. Žádný byt není nafukovací. 

3. Pozvánka se vyplatí – Je to ideální cesta, jak sdělit organizační informace a kontakt ostatním rodičům, pokud zvete děti ze širšího okruhu spolužáků a neznáte se všichni navzájem. 

4. Dort musí být – Domluvte se s oslavencem, upečte ho nebo objednejte, hlavně se u toho nezničte. Vděčný je jednoduchý přesnídávkový dort a z malinových šátečků na tyčce budou děti u vytržení.

5. Neriskujte s oříšky – S alergiemi se dnes roztrhl pytel. Hrajte raději na jistotu, a pokud u oslavy nebudou rodiče, poptejte se dopředu, jestli mezi pozvanými dětmi není alergik. Jednoznačným alergenům, jako jsou oříšky, se raději vyhněte úplně. 

6. Nepodceňujte talířky a jiné dekorace – Jednorázové papírové talířky jsou výhra pro všechny zúčastněné. Dětem se budou líbit obrázky a vám odpadnou starosti s mytím nádobí, až ušpiněné exempláře poputují po akci rovnou do koše. 

7. Zábava v záloze – Když zábava vázne nebo naopak začne přerůstat přes hlavu, vyplatí se mít připravené drobné aktivity. Děti většinou milují hry a tvoření všeho druhu a drobné odvedení pozornosti může zachránit situaci. Jestli se dětí skvěle baví i bez toho, nechte to běžet. 

8. Rozbalte dárky až poté – Na dárky se sice děti těší nejvíc, ovšem ne vždycky se dárce trefí. Předejděte drsně upřímným dětským komentářům a rozbalte dárky raději, až hosté odejdou. Při oslavě aspoň zůstane dětem víc času na hraní. 

9. Dárky na rozloučenou – Drobná pozornost při odchodu potěší každého malého návštěvníka a váš oslavenec se bude cítit taaak důležitě! Osvědčené jsou bublifuky, samolepky nebo třeba pěkná tužka a podobné maličkosti. 

10. Užijte si to! – Není to válečné tažení, ale oslava, i když to někdy nemusí být patrné hned na první pohled. Zachovejte nadhled a zkuste si to užít spolu s dětmi.