Zaujmout děti jídlem není jednoduché poslání. Často ale rozhoduje o tom, zda si školák domů donese jedničku nebo horší známku. Pokud děti vynechají snídani, která by měla tvořit až 25 procent denního příjmu energie, dorazí do školy unavené a nesoustředěné. Když školák po ranním hladovění zhltne čokoládovou tyčinku, je krátkodobě zaplavený rychlou roztěkanou energií, která také nepomůže soustředit se na výklad.  

Kde hledat inspiraci na správnou svačinu

Zdravá svačina by měla ideálně obsahovat osvědčenou trojkombinaci základních živin – bílkoviny, tuky a sacharidy. Vyberte ty nejlepší ingredience, které dodají vašemu dítěti dostatek správné energie, aby udrželo pozornost ve škole a zvládlo lépe učení. 

1. Kvalitní bílkoviny – jogurt, vajíčka, sýr, libová šunka, tvarohové pomazánky, pomazánky z luštěnin, 

2. Správné tuky – máslo, olej, mléčné výrobky

3. Vhodné sacharidy – celozrnné pečivo, ovoce a zelenina, müsli, cereálie

Základem dopolední svačiny by mělo být pečivo doplněné šunkou nebo tvarohovou pomazánkou a k tomu ovoce nebo zelenina. Na odpoledne je vhodný například jogurtový nápoj, případně cereální tyčinka a ovoce. Náš tip na zajímavou a zdravou svačinu najdete zde.

Jak zvýšit šance, že dítě svačinu doopravdy sní

U dětí rozhoduje nejen chuť, ale i vzhled. Klidně nechte své dítě vybrat krabičku i ubrousky. Zeleninu napíchejte na špejle jako špíz, jablka nakrájejte na ovocné hranolky. Cokoli se počítá jako plusové body. 

Jednou za čas nechte dítě, aby si svačinu připravilo samo. Pak společně překontrolujte, co je správně, co by se dalo nahradit lepšími surovinami a proč. 

Jděte příkladem a připravujte si do práce svačinu také.