Vitaminy rostou doslova na polích a zahrádkách. Když víte, kde hledat, bude váš jídelníček pestřejší i o poznání zdravější. 

A

Vitamin A najdete také v listové zelenině, mrkvi i brokolici. Je rozpustný v tucích, proto až si budete pochutnávat na jarní zelenině, nechte ji nejdřív krátce orestovat na trošce másla nebo lžičce oleje. 

B

Pokud si dodáte odvahy, je drožďová pomazánka dobrota i skvělý zdroj vitaminu B zároveň. Namažte si ji na křupavou bagetu, ozdobte čerstvými ředkvičkami a posypejte pažitkou. Vyzkoušejte i mandlové mléko, které je také bohatým zdrojem vitaminu B. Z čerstvé jarní zeleniny ho najdete například v zeleném jarním hrášku. 

C

Celou zimu jsme vitamin C doplňovali z citrusů, teď se můžeme porozhlédnout po čerstvých zdrojích. Dejte si mladý květák, brokolici nebo ještě lépe čerstvý špenát. Třeba podle našeho luxusního receptu se smetanou a opečeným lososem. Naši předkové by sáhli po kysaném zelí a ani teď není od věci následovat jejich příkladu. Nebojte se kysané zelí zkombinovat s čerstvou zeleninou do osvěžujícího salátu.

D

Jarní procházka na sluníčku vás nabije vitaminem D i pozitivní energií. V jídle ho najdete například v mořských rybách. Ogrilujte si filet z lososa a na polníčkový salát si připravte dressing ze zeleného jablka. Je to ideální lehký oběd plný vitaminů. 

Vitaminový detox pomůže vyzrát na jarní únavu

Na očistnou kúru je právě teď ideální čas. Pokud se cítíte, že se o vás pokouší jarní únava, může za to z části právě nedostatek vitaminů. 

Základní pravidlo je jednoduché – přidat do jídelníčku víc čerstvého ovoce a zeleniny. Na drastické změny raději zapomeňte, ty by nadělaly více škody než užitku. Tady rozhodně platí, že méně může být více.