Guláš vařený nad ohněm
Maďarská kuchyně vychází z tradice kočovných pastevců z Velké uherské nížiny a nomádských kmenů. Jejich jídlo muselo být rychle hotové a zasytit. Vařili ve velkém v kotlíku zavěšeném nad ohněm a jeho jméno gulyas se přeneslo i na pokrm. Maďarský guláš na rozdíl od českého není zahuštěný moukou a má spíš konzistenci husté polévky. Původní kočovníci si gulášový základ sušili na slunci, aby se dal dobře převážet a byl rychle k dispozici. Oblíbené byly i další dehydrované potraviny, například tarhoňa – hrubě nastrouhané a usušené nudlové těsto, které se vaří jako příloha k masu. Používá se i do polévek nebo se jí samotná, opečená na sádle a posypaná nezbytnou paprikou.

Sedm stupňů papriky
Paprika nesmí v maďarské kuchyni chybět. Čerstvou ji najdete například v zeleninovém leču, tokáni nebo perkeltu. První pokrm je pikantní směs masa a zeleniny, nejčastěji se používá hovězí nakrájené na proužky. Perkelt se podobně jako naše podoba guláše zahušťuje moukou, ale přidávají se do něj i rajčata, cibule, česnek a právě papriky.
Mletou papriku Maďaři pečlivě volí podle charakteru připravovaného pokrmu. Na výběr mají hned několik druhů – pálivá, sladká, segedínská sladká, lahůdková, polosladká, sladkojemná a dokonce růžová.

Pouťoví staří známí
Známé a oblíbené langoše mají také maďarský původ. Pokud na ně máte chuť, nemusíte vážit cestu ke stánku s rychlým občerstvením. Připravit si langoše doma totiž není nic těžkého.

Vyzkoušejte je například podle našeho receptu.