Vánoční kapr je český unikát

Rybí maso se na vánočním stole u našich sousedů moc často neobjevuje. Náš český kapr je v tomto směru docela rarita. Nejčastěji se v evropských zemích na Vánoce konzumují velké drůbeží pečeně, jako je husa nebo krůta. Oblíbené je také vepřové maso nebo pečená vánoční šunka. Takže pokud pojmete štědrovečerní večeři trochu mezinárodně, otevře se vám docela široké spektrum možností. 

Večeře bez kapra

Pokud se pustíte do pečení husy, která je na svátky stejně oblíbená jako na Martina, přijde vám určitě vhod náš podrobný návod a tipy a různé druhy úpravy. Pokrm hodný slavnostního stolu budou určitě také tymiánová kachní prsa s krupicovými noky

Ryba 5x jinak

Chcete-li zůstat u rybího masa, zkuste letos různé druhy. Nabídka je v době vánočních svátků široká a můžete zvolit sladkovodní i mořské ryby. 

  • Treska v pikantní sezamové krustě se postará o zajímavé zpestření štědrovečerního menu.
  • Pikantní kapr na česneku uvítají všichni, kteří mají rádi trochu ostřejší chutě. 
  • Mořský vlk s pestem z dýňového oleje bude u slavnostní večeře krásně vypadat. Sice je to ryba vcelku a budete muset hledat kosti, ale na Vánoce není stejně kam spěchat.
  • Treska v parmazánovém trojobalu. Treska patří mezi druhy ryb, které konzumujeme i v průběhu roku. V této úpravě dostane nový slavnostní šmrnc.
  • Pečený losos je oblíbený i u strávníků, kteří jinak ryby nevyhledávají. Jak ho nejlépe připravit a který kousek vybrat, si přečtěte zde.

5x odlehčené bramborové saláty

I klasický bramborový salát můžete udělat dietnější, pokud část majonézy nahradíte jogurtem nebo zakysanou smetanou. Ale bramborové saláty se dají udělat na mnoho způsobů a určitě vás některý z nich bude inspirovat. Přečtěte si také zajímavé povídání o jeho historii, která je mnohem zamotanější, než by se mohlo zdát. 

Vánoce bez kalorií

Vánoční a novoroční hodování je už dopředu strašák pro všechny milovníky dobrého jídla. Jak zmírnit následky nejsladších svátků v roce, si můžete přečíst zde. Doporučujeme také přečíst si, jak se svátky dají zvládnout v duchu zdravé výživy

Foto: Profimedia.cz