Po většinu roku se často nikam za hranice nedostaneme a dopřáváme si to v době letních prázdnin. Pojďme se podívat pod pokličku v kuchyních našich oblíbených destinací a zjistit, co kde vaří dobrého a na co rozhodně nezapomenout. Zahraniční kuchyně může zajímavě obohatit náš domácí jídelníček a také inspirovat k nákupu gastronomických suvenýrů. Rodinu i přátele potěší určitě více než obligátní hrneček se jménem přístavu.

Chorvatsko je naší nejoblíbenější dovolenkovou destinací, kde rozhodně nesmíte vynechat ryby a mořské plody. Zapíjejte je nejlépe vynikajícími chorvatskými bílými víny, například istrijskou malvazijou. Ryby se sice jako jídelní suvenýr moc nehodí, ale vínem nic nezkazíte, stejně tak pršutem, chorvatskou sušenou šunkou, která je obdobou italského prosciutta.

V Itálii je hlavním jídlem večeře. Zatímco k obědu si Italové klidně dají rychlý sendvič, večer si rádi dopřávají tradiční jídlo o čtyřech chodech. To se na dovolené určitě vyplatí vyzkoušet. Nejdříve se podává předkrm antipasti, primi piatti jsou většinou těstoviny, secondi maso nebo ryba. Následuje dolci, dezert, který může nahradit sladké víno marsala nebo vin santo. Protože se italské delikatesy dají dobře nakoupit i v Čechách, dovezte si domů nejlépe dobroty s příběhem – třeba olivový olej, který jste ochutnávali přímo ve výrobně, láhev z vinařství, kde jste odpočívali po dlouhém výletu.

Vietnam exotická a stále populárnější destinace. Její chuti už nám jsou trochu známější, ale vyzkoušet pravou vietnamskou polévku pho bo a salátové závitky se prostě musí. Dodejte si odvahu a pusťte se i do nakupování. Nejtypičtější vietnamskou přísadou je rybí omáčka nuoc mam, která dává vietnamské kuchyni její charakteristickou chuť. Oblíbené je rýžové víno

Španělsko ochutnáte velmi snadno, protože malé předkrmy tapas nabídnou dokonalý průřez místní gastronomií. Vyzkoušejte marinované olivy, šunku serrano nebo španělskou tortillu. Nepředstavujte si ji jako kukuřičnou mexickou placku – tortilla je silná a pomalu smažená omeleta z vajec a plátků brambor. Ve Španělsku určitě nebudete mít problém vybrat dobroty pro přátele. Pokud byste ale měli vzít jen jeden, sáhněte po paprikové klobáse chorizo, která je populární i v sousedním Portugalsku.