1. Dlouhé nudle pro dlouhý život 

V Číně, Japonsku a dalších zemích Asie se na začátek nového roku podávají pokrmy z dlouhých nudlí. Ty nesmí být přelámané ani potrhané, aby strávníkovi zajistily dlouhý život. Obvyklou úpravou je smažení. Zkusit je můžete i v pikantní polévce.  

2. Vydatné vepřové

Vepřovou pečeni si dopřáváme nejen u nás, ale i v sousedním Rakousku nebo Maďarsku. Nemusí to být ale jen maso. Symbol prasátka pro štěstí znají i na Kubě, ve Španělsku a Portugalsku. Někteří říkají, že to je proto, že prase se nikdy nepohybuje směrem zpátky. Umí pouze dopředu, což je prý symbol pokroku. Pokud se necítíte na velkou pečeni, uvařte si třeba vepřové plátky se špenátovým pestem. Šunkové hranolky si klidně můžete dát už na silvestra. 

3. Hopsavý Jeník a skákavá Jenny

Na jihu Spojených států se na nový rok jí fazolový salát se zajímavým názvem. Říká se mu Hoppin' John, což by se dalo přeložit jako hopsavý Jeník. Pokud se salát nesní celý a zbude do druhého dne, přejmenuje se na Skippin' Jenny, jinak také skákavou Jenny. To má ukázat šetrnost, která do nového roku přinese dostatek a prosperitu. 

4. Americký kukuřičný chleba 

Zářivě žlutý chleba si svoje místo na novoroční tabuli zajistil právě kvůli barvě, která připomíná zlato. Někdy se do něj přidávají i celá kukuřičná zrnka, aby připomínala zlaté valounky. 

5. Granátové jablko pro hojnost a plodnost

Dopřát si sladkohořké šťavnaté plody granátového jablka znamená v Turecku zajistit si zdraví, plodnost a prosperitu. Tedy vše, v co člověk může doufat na začátku nového roku. Podobný význam přisuzuje granátovému jablku i židovská kultura. V naší kuchyni ho moc nepoužíváme, ale pro začátek jím můžete ozdobit salát nebo pikantní focacciu

6. Čočka kulatá jako penízky

Nejtypičtější české novoroční jídlo má za úkol zajistit finanční sílu i v Maďarsku a Itálii. Zatímco Maďaři si ji dají v polévce, v Itálii se podává cotechino con lenticchie, což je vepřová klobása s čočkou a bramborovou kaší. Někdy se klobásovou směsí také plní vepřová nožička. Můžete vyzkoušet například tuto rychlou čočkovou polévku.

7. Herynek zajistí dostatek jídla

Ve Skandinávii, ale i v Polsku a Německu se zase neobejdou bez sleďů neboli herynků. Rybářům mají přinést plné sítě ryb a ochránit je před špatnými úlovky. Stříbrné šupiny sleďů září jako mince a to se vždycky hodí jako dobré znamení.

8. Mince schovaná v koláči

Na Balkáně pečou na nový rok speciální koláče. V Řecku se jim říká vasilopita. V těstě je zapečená drobná mince a ten, kdo ji najde, bude mít po celý rok štěstí. 

9. Kulaté ovoce a půlnoční hrozny

Druhy ovoce se v jednotlivých zemích různí, ale jedno mají společné - kulatý tvar, který symbolizuje peníze. Někde stačí si trochu zobnout, jinde jsou v podmínkách velmi přesní. Na Filipínách se má sníst přesně 13 kousků ovoce, protože to je šťastné číslo. Španělé zase jedí 12 kuliček hroznového vína s úderem půlnoci.  

10. Holandské olejové koule

Olie Bollen připravují Holanďané už na silvestra. Jsou to kulaté smažené koblížky zdobené kousky ovoce. Jejich kulatý tvar symbolizuje cyklus celého roku.

Foto: Profimedia.cz