Neděste se, i když to zní hrozivě, nejde o žádné závažné onemocnění. Když budete naslouchat svému tělu a budete k sobě vlídní, začnete se cítit o poznání lépe. Možností, jak rozproudit energii a pozvednout náladu, je řada.

Bylinky proti melancholii

Skvělými spojenci proti pošmournému podzimu jsou bylinky. Voňavá meduňka dokáže skoro zázračně zlepšit náladu. Osvědčená proti depresi je třezalka, která zlepšuje i spaní. Uvařte si z nich čaj s medem. Meduňkový se nejlépe hodí ráno, třezalku si zase dejte navečer. Levandulí, bazalkou nebo mátou zase provoňte svůj byt.

Vitaminy si dejte v jídle

Naordinujte si pořádný vitaminový doping. I když venku zrovna nic neroste, pořád jsou po ruce potraviny s vysokým obsahem vitaminů. Zimní vitaminová bomba je čerstvé a kysané zelí. Hlávku nakrouhejte na pikantní salát s chilli a z kysaného udělejte osvěžující salát s jablky. Hlíva ústřičná je díky svému pozitivnímu vlivu na naši imunitu považována skoro za superpotravinu. Dejte si ji třeba v polévce s vepřovým masem nebo v teplém luštěninovém salátu

Zahřejte se polévkou 

S plným žaludkem se jeden hned dívá na svět veseleji, a když se přitom i zahřeje, dělí vás od dokonalého blaha už jen kousek. Husté polévky z podzimní zeleniny, ve kterých téměř stojí lžíce, jsou pro zahřátí ideální. Ať už si uvaříte dýňovou polévku, kukuřičnou s masovými kuličkami, z pečeného česneku nebo dvakrát vařenou toskánskou Ribollitu, nemůžete sáhnout vedle. 

Chilli zlepšuje náladu

Mimochodem chilli může být váš další spojenec v souboji s pochmurnou náladou. Pálivé jídlo rozproudí krev a smutky nemají šanci. Klidně si ho dejte v husté cizrnové polévce s kokosovým mlékem a chilli nebo s pečenými kuřecími paličkami.

Dopřejte si barvy a světelnou terapii

Náš mozek potřebuje světlo, aby spustil tvorbu tzv. hormonů štěstí, jak se jinak říká serotoninu a endorfinu. Stačí se projít venku, i když je zataženo. Doma rozsviťte lampy, abyste nebloudili temným bytem.

I barvy ovlivňují naši náladu. Pro zvednutí energie je ideální červená, oranžová pro dobrou náladu a žlutá dodá optimismus.

Foto: Profimedia.cz